Er det ikke lige så korrekt at omtale Euromaidan som en folkelig opstand (el. måske endda mere korrekt) end at kalde det for "et USA-støttet kup"?
@Jennerdrengen2
Det startede som organisk, græsrods folkelig opstand .Denne blev dog meget hurtigt hi-jacket af både interne og eksterne kræfter med hver deres egen agenda - og udviklede sig til et regulært morderisk voldsorgie.
Når 20 mennesker bliver snigmyrdet - begået af en eller flere, der med stor sandsynlighed har militær eller professionel baggrund - så er vi past folkelig opstand. Det samme skete med den syriske revolution.
Hvordan ville de se ud, hvis Medvedev og/eller Peskov stod sammen med lederne af Proud Boys og Oathkeepers og udtrykte deres støtte til dem - samtidigt med, at man finanserede infratstrukturen og (medie)platformen for en ´protestbevægelse´, der direkte underminerer USA eller amerikanske interesser.
Jeg finder argumenterne for US-støtte i Maidan-revolutionen valide, det gør du ikke - og det er helt fint.
og var vel irealiteten et modkup mod Janukovitj der kuppede Parlamentets flertalsbeslutning.
Politiske problemer skal løses med politiske løsninger. Alternativt demonstrationer, protester og hvad der ellers er i den demokratiske værktøjskasse.
Et blodigt, voldeligt og udemokratisk kup, som det udviklede sig til er vel næppe løsning? Det mener du vel heller ikke.