Snak

Mere indhold efter annoncen
Socialisten
Men undskylder "manglende rettigheder til selvstændighed" for det russiske mindretal, at starte en pervers angrebskrig med civilbefolkningen som et TYDELIGT mål??!
Det kan aldrig undskyldes!
Det er terror udført af en terrorstat.
Altid hyggeligt BS, når du blander dig i en dialog med et hav af relevante og irrelevante synspunkter.

Jeg tror godt du kender mine svar på dine antagelser, da du formodes at være et nogenlunde fornuftigt menneske, men du får dem alligevel.

DPR/LPR
Der har været et de facto statsapparat i hvert fald siden 2018, hvilket er nok til at grundlæggende folkeretlige regler træder i kraft.
De fortsatte krigshandlinger og Ukraines overgreb på russernes sproglige rettigheder var en af grundene til at man søgte og fik denne beskyttelse fra Rusland.

Resten, reelt samme debat, men opdelt af dig
Det er en afvejning af de hensyn på begge sider alle kan se. Min afvejning falder bare anderledes ud end jeres. DPR og LPR var bare allerede tabt, så man har 0 og får 0, hvis du følger min logik så reelt er det Mariupol og tilknyttede områder al jeres fine retorik handler om.
Udbruddet af WW2 har altid undret mig. Om verdenskrigen kunne være begrænset hvis ikke Chamberlain havde erklæret tyskerne krig på et andet lands vegne ...? Tja. Det er nok for store tanker for jeres hånd-til-mund-logik og rabiate debatmetoder hvor man er sinner or saint men interessant.
https://www.alternatehistory.com/forum/threads/if-chamberlain-hadnt-declared-war-would-hitler-have-stopped-with-poland.481462/
“Der var andre der trak mer' end jeg”
På den ene side gør folk vrøvl over at der perspektiveres til Forsvarsalliancens talrige interventioner fra en nær fortid (interventioner som skete på foranledning af de samme mennesker, som i dag bestemmer USAs og Vestens sikkerhedspolitik. De samme i Pentagon og State Department, de samme på The Atlantic, de samme i Brookings og Council on Foreign Relations)

På den anden side får man konstante formaninger om de evigt aktuelle 1930´ere samt HITLER, HITLER og så selvfølgelig HITLER.

DRP og LPR har reelt været besat af en fremmed magt siden 2014, så de har været selvstændige på samme måde som Bornholm var selvstændigt efter russerne besatte øen i 1945.

KLA og NATOs besættelse af Kosovo er en mere oplagt sammenligning, dels pga nærhed i tid, dels fordi der ikke boede russere på Bornholm i 1945 og aldrig havde gjort det.
Men undskylder "manglende rettigheder til selvstændighed" for det russiske mindretal, at starte en pervers angrebskrig med civilbefolkningen som et TYDELIGT mål??!
Det kan aldrig undskyldes!
Det er terror udført af en terrorstat.


Civile lider altid mest i forbindelse med krig, alene af den grund er det vanvid at starte lortet!
Jeg formoder at du har samme holdning til den krig som Saudi Arabien udfører og støtter nemlig vanvidskrigen i Yemen ... en krig ingen taler om, da USA er forbryderen her, det er verdensklasse hykleri og viser at Vesten er pisseligeglad med civile, det handler om magtspil og en undskyldning for NATOS eksistens!

Hvis du er modstander af krig, så er USA også en terrorstat, eller også af ingen af de to ... altså "war is terrorism on a bigger scale"?

civile bliver altid ofre, uanset om de er direkte mål eller ej, da soldater eller militære mål ofte er hvor de civile er.

Hvis civilbefolkningen var et mere tydeligt mål end alle andre krige ...
1. Hvorfor er der så adskillige af russernes missiler der ikke dræber nogen, men tydeligvis rammer det de ønsker?
2. Hvorfor sønderbombede russerne ikke Kiev, eller en anden by, det kunne de have gjort uden problemer?

Det er ikke manglende rettigheder til selvstændighed der har ført til krig, det er den årelange borgerkrig, hvor flere fredsaftaler ikke blev overholdt ... altså har du faktisk læst op her?

Jeg begynder at se et forventeligt mønster, folk får den information de bliver pumpet med og er ikke bekendt med mindre tilgængelig fakta om borgerkrig, Azov, undertrykkelse af russere osv.

Lad mig gentage, der skulle aldrig have været en krig, men den er ikke startet ud af det blå/uden grund ... krig er bare ikke løsningen, det er forhandlinger!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Jeg begynder at se et forventeligt mønster, folk får den information de bliver pumpet med og er ikke bekendt med mindre tilgængelig fakta om borgerkrig, Azov, undertrykkelse af russere osv."
Jeg advarede dig tidligt; hér er en stribe snævert informerede mennesker, som skal have deres banaliserede frygt/had-kabale til at gå op - og deres arrogante bedrevidenhed pudset af. Russerne ér onde, opdraget til had, trænet til voldtægt/overgreb og fulde af mørkt sindelag - mens Vesten vil det gode. Og det var Donbass-rebellernes skyld at kupmagerne i Kiev ikke ville forhandle med dem; thi de var russiske rotter. Alt dette kan bakkes 100% op af synsninger om fakta og meninger om hvem ´de andre´ er - mens alle afsløringer af vestlige overgreb og tavse samtykker til forbrydelser begået af de ukrainske magthavere ignoreres eller bagatelliseres.

NB: At det endnu ikke er lykkedes russerne at slå flere civile ihjel end tilfældet er, skyldes enten at russerne er himmelråbende elendige eller taktisk sløring. De ER ude efter at ramme alle civile ukrainere og øve terror mod Vesten, og årsagen til dette skal findes i russernes syge mentalitet. Period.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Imponerende mangel på format.
Siterep 18. jan.

Landsbyerne mellem Bakhmut og Soledar er ved at falde - og ligeledes flere landsbyer mellem Soledar og Siversk i nord. Det er faldet af Soledar, der har sat blødningen i gang - som mange havde forudset/frygtet.

Faldet af de mindre landsbyer betyder ikke alverden, men det udfordrer ukrainernes forsynings- og evt. flygtveje - og så strammer det i den grad grebet om Bahkmut, der snart er omringet fra alle sider (men har slået russerne lidt tilbage på byens østside).

Det er en smule overraskende, at de regulære russiske styrker og Wagner-gruppen hovedkulds prøver at flankere Siversk fra to sider - uden nogen ´operational pause´. Det siges, at russerne strækker sig langt fra deres forsyningskæde for at angribe Siversk og er spredt tynde - så her burde der også være gode muligheder fpr succesfulde ukrainske modangreb og baghold.

Der er flere lommer med ukrainske styrker i hele ovennævnte region, der kan blive fanget, hvis russerne vinder for hurtigt frem - men det forventer jeg ikke sker, da russerne ikke har været gode nok til at udnytte disse situationer/ukrainerne har været gode til at slippe væk.

...og så er der også russisk fremgang uden for byen Donetsk, hvor byen Mariinka er ved at falde. P.t. er der altså russerne, der har et mindre momemntum - spændende, hvad det ukrianske modsvar bliver.

Og man ser, at russerne er i fuld gang med at planlægge en kommende forårsoffensiv - hvor bevægelserne i Belarus enten er et røgslør eller et nyt angreb fra den kant.
"Det er en smule overraskende, at de regulære russiske styrker og Wagner-gruppen hovedkulds prøver at flankere Siversk fra to sider - uden nogen ´operational pause´."
For en del analytikeres vedkommende er dette forudset; russerne har dårlige erfaringer med at pausere og lade ukrainerne regruppere, så det var forventeligt at de vil køre på, så længe at de har ressourcer til dette (og ikke får strakt sig for tynde).
"Det siges, at russerne strækker sig langt fra deres forsyningskæde for at angribe Siversk og er spredt tynde - så her burde der også være gode muligheder fpr succesfulde ukrainske modangreb og baghold."
Hvilke(n) kilde(r) har du dette udsagn fra?
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Hvilke(n) kilde(r) har du dette udsagn fra?


Det må enten være fra DPA (Defense Politics Asia) eller Weeb Union. Jeg synes, at de to - sammen med nogle andre - har været ret gode til at filterere meldinger fra Telegram og alle andre kilder og servere det på en nøgtern og forståelig måde.
Annonce