Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det mener jeg, når vi ser på praksis - magtdistancerne er cirka de samme ...

...
Hvis Rusland lider meget voldsomme tab i Ukraine, så vil dette provokere voksende folkelige protester - mere totalitært er landets befolkning altså heller ikke opdraget (jvf. bl.a. satiren fra Common Sense hér til morgen). Putin et al kan derfor ikke, selvom det sadomasochistiske ønske skulle være til stede, se stort på tabstallene - nøjagtigt som enhver anden krigsførende nation.


Jeg ved ikke hvordan du formår at sammenligne uden at forholde dig til det informationsvakuum, der pt. er i Rusland.
Batman Close. London W12.
Der sker interessant ting flere steder for tiden.

Sidste uge faldt Rusland søborne eksport af olie med 22%
https://oilprice.com/Energy/Crude-Oil/Russian-Oil-Exports-Plunged-By-820000-Bpd-Last-Week.html
Omvendt så brød Ural olie for første gange prisloftet på 60 dollars i går:
https://tradingeconomics.com/commodity/urals-oil

UK går igen forrest og afviser ikke at sende længere rækkende våben, så må vi se om Tyskland og Frankrig nøler ligesom med kampvogne og om USA opfinder "logistiske problemer" og andet gøgl ligesom med Abrams.

GBM, forholder du dig til det informationsvakuum, som forefindes i Vesten og Ukraine vedr. sidstnævntes tabssituation? Den amerikanske/vestlige befolkning oplevede noget tilsvarende iht. Irak og Afghanistan-krigene - som først mange år senere blev mere reeelt afdækket iht tab, omkostninger, lidelser og kriminalitet m.m. (og på trods af dette lever mange vilde myter om krigene fortsat i bedste velgående).

Hér i debatten har vi endvidere bl.a. erfaret et væsentligt fravær af viden om den amerikanske krigsførsel i Irak - hvor flere har postuleret at man ikke angreb civil infrastruktur ... hvilket er lodret i strid med de faktiske forhold. Jeg vil tro at vi kan finde mange informationsvakuumer på begge sider af konflikten, når vi ser efter, men hverken i USA eller Rusland kan man over tid holde store tabstal skjult.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Tove Wanks, jeg ved ikke hvordan du formår at sidestille manglende viden om ukrainske tab her i vesten med det altfavnende russiske censurapparat. Det virker fordummende.
Batman Close. London W12.
Det kan man hvis man lader sig fylde med propaganda dagen lang (dette gælder begge sider af sagen), og slet ikke har den mindste empati eller medfølelse for den situation som mange står i, det er nemt at have helikopter perspektiv når intet er inde på eget liv.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Mere indhold efter annoncen
Annonce
og slet ikke har den mindste empati eller medfølelse for den situation som mange står i,


Apropos manglende empati:

- Ukraines viceminister for infrastruktur og regional udvikling, Vasyl Lozynkiy, har taget imod sølle 400.000 Dollars under bordet - for med statslige midler at købe generatorer og lignende vigtige ting til den nødlidne energisektor til kunstige og oppustede priser. Så har man virkelig ingen skam eller morale i livet - men han er så også fyret nu.

https://www.lemonde.fr/en/international/article/2023/01/22/senior-ukrainian-official-sacked-amid-corruption-scandal_6012626_4.html

- Det var bl.a. forsvarministeriet, der gik Vasyl efter i sømmene. Nu kan man se, at forsvarsministeriets egen viceminister selv har købt mad og udstyr til de væbnede styrker til oppustede, fiksede priser. Han er nu også fyret.

- Sidst, men ikke mindst, er Zelenskyes tidligere tætte rådgiver Arestovich ikke blevet arresteret - men har selv trukket sig. Hans brøde består så i at påstå, at missilnedfaldet på højhuset i Dnipro forleden skyldes et ukrainsk anti-luftskytsmissil - og ikke et russisk missilangreb.

Korruptionen er bare afgrundsdyb i Ukraine - det bliver ikke en nem opgave at opbbyge et demokrati efter vestligt forbillede efter krigen.
Ukraines offentliggjorte tabstal for russiske soldater omfatter både deæbte og sårede. Der er altså ikke tale om over 100.000 dræbte russiske soldater.

Jeg har i øvrigt ikke nogen steder kunne finde et definition af “sårede”. Tallet kan derfor godt omfatte lettere sårede der muligvis kan vendte tilbage som soldater.

Wanks springer i øvrigt let hen over at der er et væsentlig større informationsvakuum i Rusland end i Vesten. I Vesten er det f.eks. Ikke forbundet med føngselsstraf at omtale krigen specialoperationen kritisk.
Apropos korruption: "2 alen ud af eet dårligt stykke" - Preben Uglebjerg omkring 1967. Og æblerne falder jo normalt ikke langt fra stammen.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
@Gigante

Stadig er korruption i Ukraine mindre end i Rusland.

Når der kommer så meget frem om korruption i Ukraine i disse dage skyldes det desuden at man i Ukraine gennem længere tid har været i gang med et opgør med korruption. DR havde en forleden en længere artikel hvoraf det fremgik at det var store fremskridt, reduktion i oligarkers magt etc.

Lige meget hvad kan vi dog hurtigt blive enige om, at der er lang vej igen og at Ukraine ikke ligefrem er på EU-niveau. Jeg ville dog godt vædde på at Ukraine på næste års liste er kravlet pænt opad.
"Wanks springer i øvrigt let hen over at der er et væsentlig større informationsvakuum i Rusland end i Vesten."
Jennerdrengen kan nemlig måle alt dette - ligesom han var blandt de velinformerede, som belærende påstod at jeg bedrev russisk propaganda, da jeg henviste til at amerikanerne i Irak smadrede den civile infrastruktur. Men sagen var at Jennerdrengen løj, han var ikke den såkaldt vidende og velinformerede vesterlænding med klart udsyn til informationsniveauerne rundt omkring, som han postulerer at være - og han mener også at DR, ligesom Berlingske, er et sandhedsvidne. Det ruller atter, og rygklapperne med frelst empatisniksnak, men meget ringe tilførsel af viden til debatten, står klar på siden.

Tankevækkende er det at der blandt civile russere har været masser af kritik af Putins politik, af krigsførslen og af russiske ledere under krigens forløb - men alligevel skal vi mene at russerne ingen info får ... og at de er kuede, så ingen tør kritisere. Det er ganske enkelt usammenhængende og temmeligt utroværdigt, men klakørerne tror åbenbart selv på det.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce