vMan trækker lidt på smilebåndet over, at nogle i tråden jubler over, at korruptionen er på tilbagegang i Ukraine. Vi har kun set toppen af isbjerget. Hvornår kigger de fx på Zelenskys off-shore aktiver, der lige nåede at skifte hænder et par døgn, før han indtrådte som præsident. Eller at fruen køber en luksusvilla ud til Sortehavet i Odesa for en slik.
Jeg tror ikke, at der er nogen der har betvivlet, at korruptionen i Ukraine ikke er god. Det er jo blot at tage et kig på Transparancy Internationals liste og se hvor langt nede Ukraine er placeret.
I et land der er præget af en rimelig stor grad af fattigdom. Hvor de offentlige systemer ikke fungerer særlig godt. Hvor landet har gennemgået en stor politisk omvæltning og samtidig er blevet invaderet af en fremmed magt, er det da heller ikke nogen overraskelse. Lande i en lignende situationer ligger typisk tilsvarende lavt.
Fordi der sættes fokus på problemet og der rent faktisk gøres noget ved det, kommer der desuden flere sager frem.
At man så kan trække et par sager frem er jo ikke et tegn på der ikke er nogen fremgang og, at man må "trække på smilebåndet" over dem der glædes over at der er en fremgang at spore. Transparancy International ser jo en signifikant fremgang over en årrække (selvom det absolut stadigvæk ikke er på vestligt niveau). EU har fokus på problemet og roser Ukraine for fremgang.
Der kan altså godt være fremgang og dem der overvåger Ukraine mener da også, at der er fremgang - også selvom det stadig ikke er godt, hvilket Ukraines placering på listen da også viser.
Til gengæld må man da trække på smilebåndet over dem der mener, at man med udgangspunkt i et par enkeltsager mener, at der ikke kan være nogen fremgang el. at de som tasteturkrigere kan have større indsigt end EU og Transparancy International.
En pointe i den forbindelse er så også, at i Rusland der angriber Ukraine står det endnu værre til med korruptionen.