Snak

Mere indhold efter annoncen
Der er vel også en grund til at de russere er i DK og ikke deres fantastiske moderland - man kunne forestille sig at de er uenige med hvordan styret der fungerer og derfor har valgt at flytte.
Mange af de almene russere får simpelthen ikke den information der skal til for at tage et kritisk valg


Jeg trykker enigknappen helt i bund her. Det kunne ikke siges mere præcis.

Det er altså ikke den almenes skyld. Jeg tror også de lider og som du selv siger - får misinformation.
IDKFA
@tacomix

Jeg vil vædde med du aldrig har læst et russisk medie...og jeg vil vædde med at du aldrig har set russiske debatter. Hvorfor snakker du så? Det er jo direkte idiotisk.
Mange af de almene russere får simpelthen ikke den information der skal til for at tage et kritisk valg

Men hvem har ansvaret for det? Kan man pålægge den enkelte russer at være kritisk over for magten?

Kan russerne virkelig finde logik i at fredelige demonstranter anholdes i så stort et omfang? Kan man retfærdiggøre et have så velfungerende skyklapper på?

Det kunne tyskerne i hvert fald. Indtil de så ikke kunne det længere, og det skulle de så "døje" med i over 70 år.

I 1930´erne of 40´erne var information meget mere begrænset. I vore dage kan man over en bred kam søge den og finde den. I tilfældet med Putin, Rusland og Ukraine endda ret så let.

Det er jo for pokker ikke en tredjeland i forhold til Rusland. Det er deres naboer, som de indtil for nylig anså for at være deres brødre.

Jeg vil vædde med du aldrig har læst et russisk medie...og jeg vil vædde med at du aldrig har set russiske debatter. Hvorfor snakker du så? Det er jo direkte idiotisk.


Burde jeg sidde og se russiske debatter? Hvor mange glas skal jeg ha e drukket inden i så fald?

Hvad svarer du iøvrigt på, nu vi snakker om "hvor mange glas"?
IDKFA
Nu er antallet af civile døde 2000 ifølge Ukraine.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@LOPPOL, nu stopper styret så ret bevidst adgangen til kritiske hjemmesider - deres stats-tv viser hvad de vil have man skal se og de røster der er kritiske i det offentlige rum bliver brutalt lukket ned, så deres ideer ikke skal sprede sig. Det virker! ...spørgsmålet er om deres spin på denne historie er tilstrækkeligt til at det bliver "Vesten er nogle idioter, lad os bekæmpe dem sammen", eller om de ender med "nu er det fandeme nok, klyng Putin op"
Ja du burde i det mindste have set og læst noget før du kommer med din ekspertviden om at russiske medierne er propaganda. Jeg synes det vidner meget om hvor dum du er. Sorry, men det er sandt.
nu stopper styret så ret bevidst adgangen til kritiske hjemmesider - deres stats-tv viser hvad de vil have man skal se og de røster der er kritiske i det offentlige rum bliver brutalt lukket ned, så deres ideer ikke skal sprede sig. Det virker!

Du ved mere om det end jeg, virker det til. Kan man ikke gå ind på kritiske mediers sociale medie-profiler? Det havde jeg nemlig indtrykket af, at man rent faktisk kunne, og at russere således havde / har adgang til alt indhold på fx Facebook og Twitter.
@LOPPOL, ikke hvis du bor i Rusland. Det kan godt være nogle med mere computerviden ville være i stand til det, men ikke den almene bruger - det er dem der refererers til når der skrives almene russer.
Vi taler naturligvis efter invasionen - før det var der naturligvis ikke samme mængde information om situationen.
Ja du burde i det mindste have set og læst noget før du kommer med din ekspertviden om at russiske medierne er propaganda. Jeg synes det vidner meget om hvor dum du er. Sorry, men det er sandt.


Hvad er det helt præcist der trigger dig? Hvorfor bliver du så sur over at jeg syntes det er synd for den almene russer, hvad deres leder gør?

Det sidste i din post kan jeg ikke gøre så meget ved. Skulle til at skrive det ikke passede, men kan se du har skrevet det er sandt, og så kan jeg jo ikke gøre noget. Øv altså.
IDKFA
Annonce