Snak

Mere indhold efter annoncen
@Biomand

jeg er overbevist om at når mine kontakter fortæller mig at der er propaganda i stride strømme, så er der noget om det - har ikke større behov for at læse mig til hvordan man lige spinner en omgang fjendtlig overtagelse


Man er selvfølgelig udsat for et mediebombardement og må derfor prioritere sine kilder. Derfor vil jeg nu mene, at man går glip af en del af billedet ved kun at følge de vestlige medier.

Jeg skal i øvrigt understrege at jeg er dybt Putinkritisk og på ingen måde bakker op om invasionen af Ukraine.
Er jeg den eneste der savner hvordan man kan stoppe det her uden at det fører til krig og ikke bare maler russere og Putin som de værste af de værste.

Hvad kan man gøre som verdensborger for at det ikke eskalere yderligere og finde en løsning på vegne af Ukraine og Russerne som tydeligvis ikke kan finde ud af at være voksne mennesker.

Jeg er lånt dette opslag fra en af mine venner, som jeg finder meget relevant

"In the middle of the massive support to Ukraine and its people, we must not forget that it is also important to support and encourage the resistance movement in Russia. They are up for a big fight too."
Derudover er det kritisk at der slet ikke befinder sig nogle danske journalister i seperatiskområderne el. beretter om situationen der. Eksempelvis har russike medier fortalt om bombning af civile område i Donbass regionen, hvilket kunne være interessant at få verificeret fra danske/vestlige medier.


Ved ikke om du så at EB´s journalister i området blev beskudt og såret af russerne?
Naivt at tro vestlige journalister skal kunne bevæge sig og rapportere frit i russiskbesatte områder.
Går ud fra at russerne fortæller at det er ukrainerne der bomber civile områder?
Men hvis man tænker sig lidt om, har det ukrainske militær så ikke mere interesse i at bombe militære mål, som en fremadstormende russisk hær, end at bombe civile mål?
Russisk propaganda, for at give deres krig legitimitet, burde enhver kritisk tænkende kunne se.

"Naivt at tro vestlige journalister skal kunne bevæge sig og rapportere frit i russiskbesatte områder."

Journalister kan netop ofte bevæge sig i områder ingen andre kan.

Jeg tror bare, at mange savner at DR/TV2 var i de områder og talte med befolkningen inden angrebene startede.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Journalister kan netop ofte bevæge sig i områder ingen andre kan.


Tror du selv på det????

Selvfølgelig kan de ikke rende frit rundt i et militært område eller på en kampplads.
Typisk kan det kun lade sig gøre hvis de er "embedded" hos kampenheder. Og der vil man være nødt til at kontrollere hvad de sender ud så sensitive oplysninger, som kampsstillinger og positioner, ikke bliver eksponeret overfor fjenden.

Men at tro et land som Rusland uden fri presse, skulle tillade vestlige journalister at rapportere frit i deres kampzone eller besatte område er naivt.
For en måneds tid siden startede vinter-OL i Kina, lad os lige tage et genhør fra dengang:

"Vi deler opfattelsen af, at demokrati er en universel menneskelig værdi, snarere end et privilegium forbeholdt et begrænset antal stater og at udbredelsen og beskyttelsen af det er et fælles ansvar for hele verdenssamfundet"

Fælleserklæring fra Vladimir Putin og XI Jinping."

Den hoppede jeg så også på ...

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
"Jeg forstår bare ikke folk sidder her og kommer med alle mulige holdninger om at rusland fører propaganda når de ikke engang har læst noget som helst fra rusland"

Mit indlæg slettet.

Æv.

Jeg er enig i, at man er forpligtet på at orientere sig mangfoldigt og bredt, når man er et dannet, demokratisk menneske.

I den optimale verden læser man naturligvis også russiske medier.

Behøver vi tale om, hvad Putin har udtalt af vanvidsord omkring Ukraine, politiske modstandere og historisk fakta?

Kan vi ikke have et holdning til Putins perfiditeter?

Christian Eriksen siger selv, at han var død i fem minutter, og at det er paradoksalt, at han får blomster, bare fordi han er i live.
Lidt komisk, russerne har åbenbart ikke styr på brændstofsforbruget på deres tanks:

https://www.fwi.co.uk/news/ukrainian-farmer-uses-tractor-to-steal-russian-tank

https://www.youtube.com/watch?v=2AHm4T3IDV0
VAR OUT, Premier League = Corruption
I længden er den fredeligste løsning nok at de to republikker og Mariupol bliver en del af Rusland.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Annonce