Snak

Mere indhold efter annoncen
I forhold til Nordstream 2-sprængningen så er det jo også lidt interessant, at russernes påstand om hvem der reelt har gjort det, også virker til at skifte lidt. Tilbage i oktober fremlagde russerne en påstand om, at det var en britisk flådeenhed der stod bag. Når Seymour Hersch så udgiver en artikel om at det faktisk er den amerikanske stat i samarbejde Norge og Danmark der har gjort det via eksplosiver der blev placeret under BALTOPS 22-øvelserne, så hopper de glædeligt med på den forklaring i stedet.

Det lyder lidt som om at russerne ikke har nogen anelse om hvem der står bag, men hopper med på enhver forklaring der kan give en eller anden NATO-part skylden for det. Eller også ved de meget vel, hvem der står bag. Det vil jeg ikke kloge mig på.

I forhold til Seymour Hersch, og håndteringen af artiklen han har skrevet, så er det svært synes jeg. Jeg kan egentlig sagtens følge argumentet om, at man burde tage det op, og debunke lortet på de etablerede mediekanaler. Det kræver ikke ret meget at komme frem til, at artiklen er fuld af pis. Det kommer hurtigt til at kunne læses som mistænkeligt, at man bare vælger at lukke det ned, og det kan i visse tilfælde være med til at give historien endnu stærkere forklaringskraft alene på den baggrund. Det kan man undgå ved at tage den "frem i lyset" og nedlægge det offentligt.

Problemet med den approach er så lidt, at de typer der tror på ham jo ikke vil ændre holdning af den grund. De har så stort et had/mistro til etablerede vestlige medier, at de ville hårdnakket påstå at det er solskin, hvis de etablerede medier siger at det regner. Så skider de sgu egentlig på, om de blive våde når de går ud, for de har engang set en youtube-video, der fortalte at medierne lyver om regnvejr. Der findes mange tossede konspirationer derude. Den nyeste jeg læste er, at vesten står bag jordskælvet i Tyrkiet/Syrien (eller i hvert fald kendte til at det ville ske). Hvis vi skulle bruge tid på både medie- og politisk plan at debunke tossede og åbenlyst udokumenterede påstande, så kunne vi jo ikke lave andet. Jeg ved ikke om man burde bruge mere tid på det, bare fordi Hersch har været en anerkendt journalist for 50 år siden. Det bliver hans artikel ikke mindre bims af.

Jeg synes sgu den er svær.
DK: FC Midtjylland Mener at den danske Supercup bør genindføres!

Tak for link, Jenner - og det sobre svar.

Dejligt, at Schweiz er begyndt at indefryse midler og agere ift. midler, der ikke er tilkommet på ærlig vis. Det har historisk været svært at få Schweiz til at gøre noget som helst - pga. deres lovgivning ift. bankhemmelighed samt renommé som bankland.

Og dejligt, at du ser mindst lige så kritisk på ´modparten´ til Yanukovich. Der er nemlig også nogle ret problemtiske forhold ift. korruption og nepotisme i den nuævrende regering - som man må tage et evt. opgør med efter krigen (som du også har øje på, kan jeg læse).

Lidt over 2 milliarder dollars er der stjålet i militæret alene siden invasionen - kom det frem tidligere på måneden.

Tænk på, hvor grådig og hvor uempatisk man skal være for at fylde lommerne, mens ens landsmænd falder og civile dør - og man stjæler fra den kasse, der skal forsvare landet. Det er sket i samtlige krige næsten og er ikke et unikt fænomen, men jeg lærer aldrig at forstå det. Der skal slås meget hårdt ned på korruptionen, især under en krig.

Hvis det viser sig, at det var Ruslands fjender der smadrede Nordstream, hvorfor så give Rusland den info?


Mon ikke, at Rusland har den info - hvis de ikke selv har gjort det? Det siger sig selv.
Mon ikke, at Rusland har den info - hvis de ikke selv har gjort det? Det siger sig selv.

Hvis de har, så skulle de nok komme ud med den. Så har de jo mere skyts til deres informationstaktik: "det er ikke vores skyld, og alle hader os"

Med hensyn til korruption, så er det da heldigt, at Rusland er hævet over den slags.

Jeg forstår ikke behovet for at tale Ukraine ned. Det kommer til at lyde meget "så det er ok, det russerne har gang i".

Alt er ikke perfekt i Ukraine. Slet ikke. Men hvis jeg skulle vælge mellem Rusland og Ukraine, så er jeg ikke i tvivl om, hvor jeg helst ville bo.
Men hvis jeg skulle vælge mellem Rusland og Ukraine, så er jeg ikke i tvivl om, hvor jeg helst ville bo.

Der er vel 3-4 millioner ukrainere i Rusland. Trafikken går ikke just i den anden retning.

Jeg kan ikke have ondt nogle steder over at Rusland ikke får deres vilje. Jeg synes bestemt, at vi skal finde ud af, hvem der smadrede Nordstream - når Rusland er fedtet ud af Ukraine.


Som sædvanlig er det fint med fake news (eller disinformation, om du vil), når det går til et godt formål.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Problemet med den approach er så lidt, at de typer der tror på ham jo ikke vil ændre holdning af den grund. De har så stort et had/mistro til etablerede vestlige medier, at de ville hårdnakket påstå at det er solskin, hvis de etablerede medier siger at det regner."
Hvis hensigten med at bringe historien udelukkende er at debunke den, så vil det naturligt resultere i en forudindtaget dækning og dermed blot øge eventuel splid. jeg mente at historien skal dækkes informerende og kritisk - ligesom andre væsentlige historier, der kan have bred offentlig interesse, bør.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Et kritisk perspektiv på Zelenskys præsidentskab, som kan være vigtigt at kende til:
https://globalriskinsights.com/2021/02/zelenskys-fall-from-grace/
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
MadamSkrald, jeg mener at pgl. video er fra Vuhledar, hvor vi ikke blot så denne pinlige piruette fra russerne (der i øvrigt fandt sted efter at Ukraine just havde mineret området uden russernes bevågenhed); der er også videoer af hvordan Ukraine med artilleri smadrede en mindre kolonne russiske køretøjer i samme moment, de satte deres kørsel frem mod fronten igang.

I øjeblikket ser det ud til at russerne igen forsøger sig ved Vuhledar, mens de angriber Novomyhailivka og samtidig forsøger at komme både syd og nord om det vestlige Marinka. Hvis det lykkes Ukraine at holde russerne stangen i den sydlige Donbass-front, vil de kunne svække den sydlige akse af russernes offensiv - og Ukraine har angiveligt just sendt forstærkninger i retning af områderne.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8

Hvor holder du dig orienteret?

Jeg syntes, at det er svært at finde kilder med nogenlunde troværdighed..
Annonce