Snak

Mere indhold efter annoncen
Prigozhin - Putins kok - ejeren af Wagner, mener at have opsnuset Ukraines planer for foråret og forklarer det i denne videostump med engelske undertekster.

Ukraine har samlet en reserve på 200.000 mand som er udstyret med med masse våben forsynet fra Europa. De vil starte med at angribe ind i Rusland omkring Belgrograd for at få russerne til at flytte deres styrker dertil. Derefter angribe i det nordlige Donbass inden man sætter hovedstyrken på 80.000 mand ind nord og syd for Bakhmut hvorved man afskærer Wagner og fortsætter frem til grænsen mod Rusland. Derefter vil man angribe mod Melitopol og Mariuopol for til sidst at tage Krim.

https://twitter.com/wartranslated/status/1638939229156769792

Jeg må indrømme, at det forekommer mig nogle urealistiske planer som Proghozhin præsenterer.
Der har i årevis gået rygter om det korrupte russiske militær, hvor der bestilles et antal enheder og et væsentlig mindre antal produceres fordi midlerne forsvinder et sted på vejen. Man kan jo begynde at spekulere i om der er en sandhed i det eller om Rusland bare har pustet sig op, når det gælder militær formåen.
Det er om ikke andet lidt interessant, at man nu går på rov på Nationalhistorisk Museum for at bistå fronten.
Der er ihvertfald ingen tvivl om at Rusland mere og mere fremstår som en papirtiger.

De skulle angiveligt have 700 operationelle T-90 og tusinder og atter tusinder af T-72ere, men ser sig alligevel nødsaget til at bruge kampvogne som er så gamle, at hovedparten af de besætninger som har betjent dem, er døde af alderdom.

Alle der har været inde i det danske forsvar, ved hvor meget tid der går med vedligehold og jo ældre udstyr, jo mere tid på echelon. Tør slet ikke tænke på hvad der skal bruges af tid på at holder en T-55 i drift.

Bliver spændende om russerne komme til at sende mange af dem til fronten, for så er de da for alvor på skideren.
CNN skriver i dag, at Rusland ikke er i stand til at overholde indgåede våbenhandler med Indien. Det drejer sig om bl.a. S-400 missilfosvarssystemer, reservedele til MIG 29 samt SU 30 fly, da Rusland selv har brug for dem. https://edition.cnn.com/2023/03/24/india/india-russia-arms-delivery-ukraine-war-intl-hnk/index.html

OSINT-konti har derudover igennem et stykke tid observeret en del T90 kampvogne i en særlig eksportversion, som altså heller ikke leveres.

Ifølge ISW er de sidste russiske soldater der er blevet trænet i Belarus nu flyttet til Ukraine. ISW nævner at det drejer sig om minimum 1.000 (jeg har flere andre steder set, at omkring 10.000 skulle være trænet i Belarus). ISW oplyser, at russerne ikke har været trænet at den russiske hær men, at de derimod er blevet trænet af Belarus da Rusland har udstationeret sine instruktører i Ukraine og ikke selv havde tilstrækkeligt med instruktører. Ifølge ISW har dette medført en dårligere træning af de mobiliserede soldater, end hvis Ruslands mere erfarne instruktører selv havde stået for træningen. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1639155669554327552

Flere kilder melder, at Ukraine står til at modtage Patriot missilbatterier før planlagt, da træningen er gået væsentligt hurtigere end forventet, da de ukrainske enheder på forhånd var erfarne i at betjene antiluftskyts missilbatterier. De skulle være fremme om ca. en måned.

Jeg har desuden set et par steder, at der skulle have været to ukrainske piloter i USA for at vurdere hvor lang tid det ville tage at omskole ukrainske piloter til F16. Ifølge den rapport der kom ud af besøget er vurderingen at, det ville tage "mindre end 6 mdr", at omskole en erfaren ukrainsk pilot. Der er - så vidt jeg kan se - ikke vurderinger af hvor lang tid man skal bruge på at etablere F16 værksteder og omskole vedligeholdelsespersonel etc.

Ovenstående er set med pro-ukrainske øjne positive nyheder. Jeg tror dog ikke, at det ligefrem er et tegn på, at krigen er ved at vende. Forhåbentlig dog et udtryk for, at russerne har nået deres kulmination og, at Ukraine formår at holde deres positioner, el. kun langsomt trække sig tilbage. Dermed ser effekten af de 300.000 mobiliserede soldater ud til kun at kunne holde de nuværede positioner og erobre meget begrænsede områder. Man kan så håbe på, at Ukraine har kræfter til en forårsoffensiv i april. Jeg må indrømme at jeg som lægmand tvivler på, at man kan rykke nævneværdigt på fronterne fra ukrainsk side. Rusland skulle desuden have færdiguddannet +200.000 værnepligte i slutningen af april, som en del af den alm. værnepligtuddannelse med 12 mdrs. værnepligt. Det burde ikke være et stort problem eksempelvis at forlænge deres værnepligt med yderligere 6 mdr. og overføre disse til Ukraine. Jeg vil mene, at Rusland kan komme væsentligt flere ressourcer ind i Ukraine end man pt. gør (måske derfor man overfører T54/T55). Jeg skal understrege at ovenstående udelukkende er en analyse som tastaturkriger.

Jeg kan herudover undre mig over, at man ikke har hørt om de nye længererækkende HIMARS der skulle have en rækkevidde på omkring 150 - 180 km.

EDIT:

En objektiv (forekommer det i hvert fald mig) gratisartikel fra Weekendavisen der analyserer den militære situation i Ukraine: https://www.weekendavisen.dk/2023-12/udland/slagtebaenk-bakhmut
En objektiv (forekommer det i hvert fald mig) gratisartikel fra Weekendavisen der analyserer den militære situation i Ukraine: https://www.weekendavisen.dk/2023-12/udland/slagtebaenk-bakhmut


Mange tak!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det har på det seneste været nævnt, at Putin vil have 400.000 nye soldater på kontrakt i løbet af 2023. Om det er med de ~200.000 rekrutter, måske via lov?, kan jeg ikke se. Jeg har heller ikke set noget om hvordan de vil "gøre plads til dem" med udstyr og lignende. Tallet kan enten signalere styrke eller svaghed, afhængig af hvordan man ser på det. 400.000 er et stort tal naturligvis, men det kan også ses som et forsøg på at kompensere direkte for tab og ikke mindst manglende tilbageværende kvalitet i fx. tungt udstyr såsom kampvogne, med et stort antal fodtudser.
https://politiken.dk/udland/art9277357/Ingen-har-turdet-sige-det-h%C3%B8jt-af-frygt-for-at-forn%C3%A6rme-Tyrkiet.-Nu-tager-Finlands-udenrigsminister-bladet-fra-munden

Om end ikke direkte relevant for denne tråd, så dog indirekte, da det må være hævet over enhver tvivl, at hverken Sverige eller Finland ville have søgt NATO-medlemskab, havde det ikke været for de gale hundes amokløb i Ukraine.

Bortset fra det er jeg enig: Både Tyrkiet og Ungarn har efterhånden udviklet sig til trojanske heste i NATO og for sidstnævntes vedkommende ligeledes i EU. Der findes jo ikke den blotte antydning af argument for ikke at indlemme to af verdens rigeste og mest stabile demokratier og retsstater i NATO, der oven i købet ville udgøre en klar forstærkning af samme, ikke mindst deres beliggenhed taget i betragtning.

Men hverken Tyrkiet eller Ungarn er liberale demokratier og retsstater, og de facto hører begge lande i markant højere grad hjemme i Putins mildest talt pauvre pendant til NATO end i en vestlig forsvarsorganisation. Begge lande spiller på to heste: På den ene side deler de værdigrundlag med Putins Rusland og bestræber sig på konstant at underminere de vestlige samfund, samtidig med at de ønsker vestens beskyttelse mod samme Rusland!

I det hele taget trænger vi gevaldigt til at få ryddet op i det ragelse og affald, vi slæber rundt på i den vestlige verden. Vi har nu omsider taget et opgør med Putins Rusland og har på et år stort set afkoblet samme Rusland, der i desperation er ved at udvikle sig til en kinesisk provins, fra Europa.

I mine øjne hører hverken Ungarn eller Tyrkiet hjemme i et europæisk samarbejde. Ungarn bidrager hverken økonomisk eller militært med noget som helst og er ikke andet en hæmsko og en belastning for Europa. Omvendt kunne Ungarn selvfølgelig aldrig i deres vildeste febervildelser finde på at forlade hverken EU eller NATO, da medlemskabet har givet dem en magtposition, hvor de både kan underminere de vestlige samfund - da Victor Orban i praksis er Putinallieret - samtidig med, at de forsørges af Bruxelles og beskyttes militært af Washington.

Forestillede man sig en - desværre endnu - tænkt situation, hvor vi smed Ungarn ud af både NATO og EU, ville landet stå tilbage i en fuldkommen afpillet og sårbar position.

Tyrkiet er en anden historie. Ganske vist var Kemal Atatürks Tyrkiet, der eksisterede indtil ca. år 2000, ikke ligefrem et lydefrit demokrati og en forbilledlig retsstat. Men deres sindelag kunne ingenlunde betvivles; Tyrkiet var 100 % en vestlig allieret, og Sovjetunionen/Rusland var fjende med stort - F.

Om end Tyrkiet har en helt anderledes strategisk og militær betydning for NATO, kan jeg simpelthen ikke se, at der skulle være plads til Erdogans islamisme i en vestlig forsvarsalliance.
Der fremsættes nu forslag i Rusland om, at al aktivitet fra Den internationale Straffedomstol - ICC - forbydes i Rusland. Og alle, der hjælper eller støtter domstolen, skal straffes. Det sker efter, at domstolen har rejst tiltale mod Rusland for brud på mennskerettighederne under krigen i Ukraine. I forvejen har Rusland rejst tiltale mod flere af de dommere der står bag tiltalen. https://www.dr.dk/nyheder/seneste/putin-allieret-og-duma-formand-vil-bandlyse-den-internationale-straffedomstol-i

Ruslands kommissær for børns rettigheder, Maria Lvova-Belov, på hvilken, der ligesom på Putin, er udstedt en arrestordre for brud på menneskerettighederne begynder nu, at sende ukrainske børn tilbage til Ukraine. "Børnene har været i sundhedslejre på Krim og i Krasnodar-territoriet siden efteråret. Med samtykke fra deres forældre, borgere i Ukraine, blev de midlertidigt sendt væk fra fjendtlighederne – for at hvile og få styrke,« skriver hun på Telgram og hævder, at 33 ukrainske børn allerede er vendt tilbage til deres forældre i regionerne Kharkiv, Kherson og Zaporizjzja. Så mangler der ifølge ICC blot de sidste minimum 5.900 børn (Ukraine hævder, at der er tale om 16.000).

ISW vurderer, at Rusland stort set har stoppet sine angreb på Bakhmut. I stedet er der lagt et lidt større tryk på Avdivka. ISW ser det som et skifte i den russiske taktik der går fra en offensiv til en mere defensiv skyttegravslignende taktik. Formentlig pga. nedslidning. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1639515935580225537

Ifølge Ukraine har Rusland da også mistet omkring 70.000 mand i år - heraf 30.000 Wagnerfanger som Rusland nok er pænt ligeglade med - omend der er pænt stor usikkerhed om tallet.

Der spreder sig flere og flere videoer på Telegram, Tik Tok, Twitter fra russiske enheder der appellerer direkte til Putin om deres situation. Her en gruppe på ca. 20-30 mand der oprindeligt bestod af 161 mand men som efter blot 14 dage ved fronten nu er nede på ca. 20-30 stykker. Gruppen består af både mobiliserede og straffefanger. Officielt befinder de sig stadig i en træningslejr men, er uden papirer el. andet sendt til fronten. Gruppen her frygter, at de sidste rester igen vil blive sendt afsted med det formål, at udrydde de sidste af dem for at skjule deres skæbne. De fortæller om "blokadeenheder" (dvs. enheder placeret bag dem som skyder dem der trækker sig tilbage). De påstår bl.a. at der foregår et bestikkelsessystem hvor man kan betale 20.000 rubler for ikke blive sendt frem i frontlinien og de der ikke kan betale bliver sendt til slagtning. Sårede soldater der ikke kan betale, sendes også af sted - engelske undertekster: https://twitter.com/wartranslated/status/1639390679670374403
"Dermed ser effekten af de 300.000 mobiliserede soldater ud til kun at kunne holde de nuværede positioner og erobre meget begrænsede områder. Man kan så håbe på, at Ukraine har kræfter til en forårsoffensiv i april. Jeg må indrømme at jeg som lægmand tvivler på, at man kan rykke nævneværdigt på fronterne fra ukrainsk side. Rusland skulle desuden have færdiguddannet +200.000 værnepligte i slutningen af april, som en del af den alm. værnepligtuddannelse med 12 mdrs. værnepligt. Det burde ikke være et stort problem eksempelvis at forlænge deres værnepligt med yderligere 6 mdr. og overføre disse til Ukraine. Jeg vil mene, at Rusland kan komme væsentligt flere ressourcer ind i Ukraine end man pt. gør (måske derfor man overfører T54/T55). Jeg skal understrege at ovenstående udelukkende er en analyse som tastaturkriger."

Er det ikke "kun" 134k værnepligtige fra foråret 2022?

Meget enig i bekymringen for den kommende ukrainske offensiv.
Generelt så er kvaliteten nok faldet i begge være per soldat, hvilket nok giver svære betingelser for offensiver.

Håber Ukraine overraskker, men hvis ikke de i april-juni kan vise fremgang og Rusland viser ingen tegn på sammenbrud tror jeg der skal forsøges en ny omgang forhandlinger med udgangspunkt i frontlinjen.

Bakhmut holder fint og flere forsyningsveje er åbnet, måske også fordi Avdivka får mere pres.
Men hverken Tyrkiet eller Ungarn er liberale demokratier og retsstater, og de facto hører begge lande i markant højere grad hjemme i Putins mildest talt pauvre pendant til NATO end i en vestlig forsvarsorganisation.


Ungarn er ikke et demokrati, men det er Polen, Slovakiet, Ukraine, Moldova, Kosovo og Tyrkiet under kemalismen, for dit demokratiske sindelag måles til enhver tid på, hvor ivrig du er for at føre krig mod Rusland.

Annonce