Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu er det jo godt nok den ukrainske generalstab, der står bag denne nyhed, men hvis den er sand, er det ikke et godt tegn for Rusland
Gun battle breaks out between Russian troops and Wagner mercenaries, report claims
A fight that broke out between Russian army soldiers and Wagner Group mercenaries escalated into a shootout in Stanytsia Luhanska in Russian-controlled Luhansk Oblast, the Ukrainian General Staff has claimed

According to the daily evening briefing, casualties resulted on both sides during the clash.

"They (different Russian forces) are trying to shift responsibility for their own tactical miscalculations and losses onto each other," the report reads.

Though the claim has not been independently verified, The Wagner Group have frequently found themselves at loggerheads with the Russian Defence Ministry.

Luhansk Oblast was occupied by Russia in early July 2022.


Interne kampe er aldrig godt.

https://news.sky.com/story/ukraine-war-latest-putins-forces-in-shootout-with-wagner-group-fighters-moscow-forcing-ukrainians-to-take-russian-passports-12541713
Angiveligt har ukrainske droner overfløjet Kreml. Hvis optagelserne er ægte, har Moskva et kæmpe problem...
Peace in our time refererer, selvfølgelig, til at man ikke kan stole på diktatorer og den slags aftaler ofte ikke er det papir værd den er trykt på.

Og tænker også at Wanks diplomatiske "løsning" med ikke at gøre noget, ville have medført et nederlag til Ukraine på slagmarken og jeg tænker ikke det er sjovt at skulle bede om fred på russiske vilkår? Hvad vide hvor meget Ukraine der så ville være tilbage? Næppe mere Sortehavskyst ihvertfald og så kunne vi alle bare vente på en "folkelig opstand" blev de udstationerede russere i Moldova.

Men det er garanteret det russerne håbede på Vesten ville gøre og så kunne russerne trække den løsning i langdrag, indtil de havde opnået det de ville.

Så Wanks løsning er en totalsejr til fascismen..
Ja, det ville have været next stop Paris og Washington for fascismen.
@pibe

Tilsyneladende ikke hvis vi bare havde lyttet og forstået og brugt aktivt diplomati. Så kunne vi have skabt en fredsløsning der kunne bruges i resten af verden.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pibe2

Ja, det ville have været next stop Paris og Washington for fascismen.


Du kan grine alt det du vil, men der er en del tvangsdeporterede russiske mindretal i de tidligere besatte østlande som kan/skal "beskyttes" mod folkemord.

Men du tillægger det måske ikke megen værdi at offentliggjorte dokumenter havde Moldova næst på listen?
Vincent

Det har højeste prioritet hos ukrainerne at undgå at blive omringet – og miste et betydeligt antal soldater. Det fremgik også af de amerikanske læk, der kom ud tidligere.

Det viser sig også, at ukrainerne havde sat modoffensiver ind i weekend – og skubbet russerne lidt tilbage fra den forsyningsvej, jeg omtalte. Nu står russerne og ukrainerne på hver siden af vejen – i hver sin skyttegrav – og har indædte ildkampe.
Russerne må sande, at det er helvedes svært at omringe ukrainerne – og må derfor nok endnu en gang ta’ den hårde vej, hvor de skal kæmpe sig igennem.


Det lyder lovende for Ukraine det lykkes dem kontinuerligt at smide russerne tilbage ved flankerne med angreb, sidste igen væk fra vejen her de sidste dage.

Samtidigt så må russerne igen og igen støde hovedet direkte ind i de stærkeste stillinger i Bakhmut.

Det tyder godt for tabsratioen, yderligere har ukrainernes tilbagetrækning i Bakhmut betydet at det bliver nemmere og nemmere at trække sig det sidste stykke og færre og færre kræves for at holde den mindre og mindre frontlinje.

Om tabene er det værd for Rusland/Ukraine er selvfølgelig svært at sige, men at de er i Ukraine favør er imo ikke i tvivl
Tom Wanks

Store stater og supermagter giver sjældent efter når deres vitale interesser er gået nær.

Enig det sker sjældent, enten så skal det være klart de ikke er mulige at opnå, ellers så skal de store magter forstå at det ikke vil accepteres af de endnu større, eksempelvis Suez-krisen hvor atommagten UK og stormagten Frankrig bukkede af grundet USA og USSR holdning.

Som udgangspunkt er der altså flere forskellige løsninger.

1) Der kommer en forhandlet løsning som Rusland dikterer, dette vil altså som minimum være de 6 Oblast, Ukraine ikke i NATO, og nok mere. Dette vil ske hvis enten Ukraine ikke kan kæmpe mere, eksempelvis militær støtte stoppes, og de større magter samtidigt ikke tvinger Rusland til mindre.

2) De større magter EU+UK/USA/Indien/Kina bestemmer sig for at tvinge en løsning igennem dette kan hverken Rusland eller Ukraine afvise grundet deres lille størrelse og økonomi/militær i forhold til denne samlet koalition.
Den samlede enorme modstand fra denne koalition og resten af verden mod Atomvåben er også grunden til det imo er helt urealistisk at Rusland (eller andre) bruger A-våben offensivt.

3) Rusland taber militært og indser de ikke er en stormagt mere, samt at militære midler ikke kan bruges til at opnå deres mål, så de i stedet søger handel med EU og Kina.
Selv et militært svækket Rusland vil beholde deres defensive A-våben så der eksiterer ikke nogen trussel om invasion af Rusland.
Klart den bedste mulighed.
Og tænker også at Wanks diplomatiske "løsning" med ikke at gøre noget, ville have medført et nederlag til Ukraine på slagmarken


Hvis man allerede i starten af 00´erne havde sagt til Ukraine at de ikke kan blive en del af NATO, da de ligger i Ruslands interessesfære og der derfor ville være en overhængende fare for markante modtræk fra Rusland (noget de har advaret om siden 2007 og som vesten + Ukraine har slået hen som bulder fra tomme tønder). Hvis man havde lyttet til russerne imellem 2007 og 2012 er det på ingen måder givet at Rusland havde invaderet Krim og østukraine til at starte med.

Hvordan tænker du USA ville reagere, hvis Rusland begynder et tæt samarbejde med Mexico (i stil med NATO og en række af deres andre allierede)?
Truslen fra Rusland er alvorlig´ - Mette Frederiksen


Dette er radioen, som blev opdaget på Lira. Det er en analog radio, som kan sende og modtage morse eller tale https://www.dr.dk/nyheder/udland/mette-frederiksen-om-mistaenkte-spionskibe-paa-faeroeerne-truslen-fra-rusland-er


Umiddelbart lyder det lidt som om MF igen forsøger at puste en stemning op ved spille på frygt og uvidenhed. En tudsegammel radio på en fiskerbåd ved færøerne som kan samtale og morse over lange afstande..... Det lyder godt nok sygt farligt for landets sikkerhed...

Selvfølgelig er Danmark pt. mere udsat end normalt - det giver da sig selv. Russerne syntes ikke det er specielt fedt vi konstant er blandt dem der presser mest på for at udstyre deres "fjende" med moderne våben. Det er da også ganske sikkert de har bidt mærke i at vores politikere mener at "vi skal fortsætte krigen" til Rusland er slået tilbage til deres eget land. Truslen imod landet skyldes hovedsagelig vores politikeres (og tildels NATO´s) ageren.

Edit: Dette indlæg hører muligvis til under "dansk politik" i stedet.
Annonce