Snak

Mere indhold efter annoncen
Tom Wanks

I første omgang burde man måske undgå at skabe et tre cifret milliardunderskud, så der ikke skulle lappes så store huller.
Jeg er ikke ligefrem fan af Goldman Sachs, men den handel ser jeg ikke det store problem i. Jeg mener dog omvendt at man burde sætte ind overfor selskaber der køre penge ud af landet og i skattely, en finanssektor der gør det samme, for ikke at tale om hvidvaskning.
"Tænker bare det bliver svært at bevæge sig fremad, hvis vi ikke har kendskab til hinanden. Der kommer mere af den der "os mod dem" tumpe mentalitet på den måde tænker jeg."


Meget enig, vi bliver alle forgiftet.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Xeno, helt enig i det russiske ansvar for Goldman Sachs-eventyrene, og det var som nævnt Jeltsin-drengene som kørte dén øvelse for fuld drøn i 1990´erne - og Jeltsin udpegede Putin (som måtte droppe alle de lukrative kontrakter og istedet samle resterne af russisk statsøkonomi, uden at ramme de allerede fremkomne oligarker eller lukke helt for nyes (og egne) muligheder. En slags Jeltsin in slowmotion med fuld styrke på nationalkonservatismens tvivlsomme dyder).

Goldman Sachs rådgiver bl.a. til markedsliberaliseringer og austerity-metoder - og Jeltsinkuren i 90´erne var på basis af GS´ rådgivning (foruden andre parter), ligesom GS i 2013 fik en renæssance i russisk politik og rådgav til at sænke pensionerne (hvilket få år senere udløste store protester, demonstrationer og et fald i Putins folkelige opbakning).

Det var også GS som hjalp den græske, politiske elite med at sminke græsk økonomi så Eurolandet åbnede sig (hvilket blev en katastrofe for det græske samfund, som bl.a. oplevede en brat stigning i ulighed, fald i folkesundheden og stigning i den i forvejen udbredte, sorte økonomi).

Er GS kriminelle? Næppe, i juridisk forstand - og man har top notch juridiske slagstyrker til rådighed hvis der bliver bøvl. Men det er business, som meget ofte kolliderer med et land og samfunds brede interesser, herunder værdier som ikke kan gøres op i finanser - men ofte skades når det alligevel forsøges.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
@Xenophon_

Ser du ingen problemer i, ikke at have kontakt, samhandel og kultur deling med de stater du nævner?


Jo, selvfølgelig. Den er svær, fordi tingene igen ikke er sort/hvide. Jeg synes eksempelvis kinesisk kultur er rigtig spændende og jeg ville da ønske at vi kunne lære mere af hinandens kulturer på kryds og tværs. Men ligesom med Putin er jeg ikke så sikker på alle kinesere synes Xi, er en fin fyr, men de har ligesom ikke noget valg, da det kan have store konsekvenser, hvis man skulle synes noget andet end diktatoren. Problemet med samhandel er jo, at vi er blevet alt for afhængige af Kina og derved givet Xi alt for meget magt. Man kunne også sagtens få den tanke, at Putin tør gøre som han gør, fordi han ved at Kina er bag ham, hvis vesten skulle optrappe rent krigsmæssigt. Rusland er stor leverandør til Kina med gas og olie, og måske også derfor Putin lader til ikke at ryste på hånden over restriktioner/sanktioner. Desuden går det jo ikke ud over ham eller resten af eliten, det rammer primært den fattige almindelige Russer.

Jeg kender ikke så meget til gammel Saudi kultur eller Qatar for dens sags skyld, men her finder man helt sikkert også interessante ting, hvis man har kendskab til dette. Men deres forhold til grundlæggende menneske rettigheder er og bliver et problem.

Men i øjebliket er det jo penge der styrer alt og der er desværre alt for mange ligheder med, hvad der foregår i Kina og Rusland til at vi blåøjet kan fortsætte som hidtil, med mindre vi ser gennem fingre med at Xi, flere gange har ytret ønske om at erobre "hele verden". At både Xi og nu Putin nu har ændret lovgivningerne så de kan blive siddende til 2036 (mener jeg), er noget vi i vesten er nødt til at reagere på og holde skarpt øje med. Det gør vi ikke. Kina kan helt ufortrødent fortsætte deres brud på menneske rettigheder, fordi vi dårligt tør sige bøh, da vi er SÅ afhængige af dem. Det er et problem.

Desuden har jeg kæmpe sympati for Tibet og deres fantastiske kultur, som er ved at forsvinde helt og hvad mange ikke ved er at Tibet på gamle kort er næsten ligeså stort som det Kina vi ser idag. At Kina slet ikke anerkender Tibet er uhørt og jeg har set adkillige verdens kort, hvor Tibet slet ikke kan findes på!
Ja, det er jo lidt det der er så forpestet, når befolkningen intet har og den der sidder på toppen har det hele. De er gode til at gemme sig bag deres befolkning, imens de prøver at fremstå store og stærke.

Ja, der er mange fede steder i verden med skønne mennesker, hvor de selvsamme mennesker ikke har de bedste vilkår. Er selv fan af klassisk Sydøst-asiatisk arkitektur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Goldman Sachs var den direkte årsag til at hele den vestlige økonomi var tæt på at kollapse i 2008, grundet spekulation og eftersom intet er ændret, tværtom er deres magt blevet endnu større, verdens 2. største investerings bank, de er blot mindre synlige på ovefladen og har spredt sig ud i andre virksomheder og banker, kunne det samme let ske idag:

https://www.youtube.com/watch?v=R-dVnHrmPA0

http://www.forex-central.net/video-goldman-sachs-documentary.php

https://www.youtube.com/watch?v=fQ6EinzYC_0

Bliv bare i forargelsen, men denne bank/investeringsfond er en trussel for alle demokratiske samfund.

At nogle sammenligner Goldman Sachs med Lions Club, fortæller blot hvor uoplyste visse mennesker er.
@Tom Wanks Der er selvfølgelig den Russiske og den Ukrainske hær. Derudover er der de to udbryder regioners egne hære. Og til sidst Azov regimentet der har en høne at plukke med de to udbryder hære.

De to udbryder regioners hære ønsker på ingen måde at krigen stopper her og nu da de reelt intet har opnået. de ønsker sandsynligvis et uafhængigt øst Ukraine.
Og Azov regimentet har givet udtryk for at de syntes at "det er sjovt" at være i krig.

Den ene udbryder regions hær har tidligere opereret i Mariopol hvorfor jeg ikke er i tvivl om at de også er til stede der nu. Og det gør det utroligt svært at opnå en våbenhvile når en part ikke ønsker det.
@Morisot enig.
Gad vide hvad Kina tænker angående Taiwan for tiden? Tidspunktet er vel optimalt til en sådan mission hvor Europa fokuserer på Ukraine.
@ spurssince82

Kredit for et godt indlæg. Jeg tror egentlig, at vi er nogenlunde på linje på mange punkter. Hvis jeg fremstår som en, der mener, at Vesten/USA er perfekt, og at Trump ikke er en kæmpe klovn, er det beklageligt. Jeg er stadig rystet over, at amerikanerne kunne finde på at vælge den groteske voksenbaby til præsident.

Det, der var mit ærinde, var, at I en meget uperfekt verden, har Vesten - trods alt - siden 2. Verdenskrig været det bedst tilgængelige eksempel på, hvordan nationer og befolkninger kan leve i fred og samarbejde gennem (nogenlunde) demokratiske institutioner.

I en ekstrem situation som den i Ukraine er det min holdning, at man må tage et standpunkt. Jeg har også sympati for både det russiske og det ukrainske folk, hvor det formentlig kun er et lille fåtal, der har et ønske om krig. Dette er Putins krig. Han er den eneste, der ønsker krigen. Jeg synes ikke, hans motiver og argumenter til tilnærmelsesvist forsvarer handlingen. Havde han en god sag, behøvede han ikke at lyve og manipulere og undertrykke frie medier. Derfor peger pilen lige nu mod Putin.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Annonce