Snak

Mere indhold efter annoncen
Pep: Det kan jeg heller ikke. Det kan godt være at Rusland fortsætter med at erobre lande efter Ukraine. Grunden til at jeg ikke tror det sker er historikken fra 1991-2008 hvor Rusland ikke invaderede andre lande. Jeg føler mig overbevist om at det her handler om Ruslands interessesfære, men selvfølgelig kan jeg ikke vide det med 100% sikkerhed.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@TUW

Vidste man ikke bedre, skulle man næsten tro, at disse mainstream vestlige medier også rapporterer kritisk om Azov.
Bosse: Ja det er da glædeligt at de er begyndt at åbne øjnene for hvem vi støtter med våben og ammunition.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@ TUW

Har du tænkt over, at der er to sider til den sag…?
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Er det første dag du følger konflikten, TUW? Du lyder som om du netop er kravlet op fra et hul et sted. Medierne har ret konstant dækket den risiko, men fordi "Azov er nogle svin" ikke er koblet på, er du ude af stand til at læse det. Ta´ dig dog sammen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det vil selvfølgelig betyde at dine "objektive" rapporter forsvandt, men jeg tror at det lige går ;)

Hellere Pukles fyldige, veldokumenterede og nøgternt skrevet rapporter, end dine mere og mere febrilske forsøg på at holde fast i standpunkter, der ingen gang på jorden har.

Det er i øvrigt DYBT ironisk, at Steve "indsæt filmcitat her" Highway beskylder andre for one-liners. Hans ærinde her på sitet synes efterhånden at bestå af at gå ind i diverse tråde og skrive ligegyldige hot-takes.

Fortsæt det fine arbejde, Pukle.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Bosse: Jeg er glædeligt overrasket hver gang et medie kommer med nuancer, det er så ikke noget jeg er stødt på ret ofte, men det er da glædeligt når det sker. Jeg har kun interesse i at krigen får en alsidig dækning.

Jeg synes det er helt fint når de nøjes med at skrive at Azov er nogle højreekstremistiske neo-nazister, de behøver ikke at kalde dem nogle svin.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Hvis Putin havde en illusion om nærmest at blive glædeligt modtaget i Ukraine, så er 100.000 mand måske set som værende nok?
Hellere Pukles fyldige, veldokumenterede og nøgternt skrevet rapporter, end dine mere og mere febrilske forsøg på at holde fast i standpunkter, der ingen gang på jorden har.


Ha ha tak for dagens grin.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
@TUW

Tjek lige dit eget bidrag. Prøv eventuelt blot at læse dine sidste 7-8 indlæg. Du bidrager ikke med andet end støj.

Jeg kan dokumentere hvilke enheder der har været indsat hvor, og i vid udstrækning hvilke tab de har haft, og hvordan de er forekommet. Jeg anlægger endda en konservativ vinkel på russiske tabstal, for at være på den sikre side. Jeg har indtil videre taget fejl to gange - begge gange ift. så lille en detalje som våbentype brugt i et specifikt angreb. Jeg har forklaret dig i dagene før det skete, hvorfor russerne ville opleve den situation de er i lige nu.

Du vil ikke se dokumentation. Det har du tidligere skrevet. Så er det fandeme at udstille sig selv, når du ´griner´ over at indlæggende nu mangler dem. Jeg fastholder at du er et præmiefjols, og at din tilstedeværelse i tråden kun er ødelæggende for diskussionen.


@Flying.
Takker. Jeg ved du er historieinteresseret, så jeg tænker at det der udfolder sig lige nu også er særligt interessant for dig.
Annonce