Snak

Mere indhold efter annoncen
Savner virkelig et indlæg fra Pukle - selv om der har været en del underholdende indslag siden da. Det er lidt lige som at sidde i transfervinduet og vente på nye rygter.
Jeg frygter lidt at han virkelig mente "Sidste opdatering" da han skrev det - jeg ved ikke hvor jeg ellers skal finde et fyldestgørende indslag uden man risikerer at få kastet billeder af død og ødelæggelse lige i ansigtet

Ruslands ambassadør i uopfordret mail til "Børsen":

»Udenlandske købere betaler som udgangspunkt for den allerede leverede gas. Det betyder, at sandhedens time kommer i slutningen af april/begyndelsen af maj. Manglende overholdelse af de nye betalingsprocedurer vil være grundlaget for afslutningen af russiske gasforsyninger,« udtaler Vladimir Barbin.

//hjst

"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Jeg er personligt ligeglad, jeg bruger ikke gas.
Er det en mulighed for Ørsted for at komme ud af sin "take or pay"-kontrakt med Gazprom?
Batman Close. London W12.
Jeg er personligt ligeglad, jeg bruger ikke gas.


Tillykke, tilfældigt eller en følge af omstændigheder ?

En anden må tænke kreativt inden næste fyringssæson.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har københavnsk fjernvarme. Men jeg er med på at det vil være et problem for andre. Der må være gang i salg af varmepumper osv. for tiden.
moderator
Det er svært at skaffe varmepumper nok
Dette er en signatur.
Det betyder, at sandhedens time kommer i slutningen af april/begyndelsen af maj


Det er tilfældigivis også det tidsrum, hvor analytikere spår, at Rusland vil have svært ved at fiansiere og forsyne sin krigsindsats i den skala, vi ser nu.

Lyder som nogle tomme tønder, der buldrer - fordi de ved, at de har trængt sig selv op i en krog med deres ´specille militære operation´, der slået fejl på flere punker.
Desuden er det sådan i min lejlighed at jeg kun har brug for varme på når det er virkelig koldt udenfor. Jeg har ikke haft varme på i en måned på nuværende tidspunkt. Og jeg har 22 grader i lejligheden. Det må være lejlighederne rundt om mig der er varme og byggeriet der er godt isoleret.
Er det en mulighed for Ørsted for at komme ud af sin "take or pay"-kontrakt med Gazprom?


Det er der nok kun en håndfuld danskere der kan svare ædrueligt på og jeg gætter på at ingen af de 5 er regelmæssige brugere på bold.dk.

Om der er muligheder for at omgå at pengene havner lige i lommen på russerne ved jeg heller ikke, men på den anden side: Hvad vil/kan de gøre hvis ikke pengene falder. Ja lukke for gassen hvis vi da ikke selv har lukket for hanen (hvad vi og resten af EU burde have gjort for mindst 41 dage siden) - hvad har han så tilbage at true med af ubehageligheder ?

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Annonce