Bosse, problemet er mønsteret - alle over en kam har fået tur i smædekampagnernes mediebur. Lad os se på hvilken logik, der bærer dine synspunkter angående Azov´s begrænsede neonazisme/højreradikalisme:
"Ingen benægter at der er nynazistiske elementer i Azov, men det gør ikke alle, eller majoriteten, til nynazister. Det fælles mål er at beskytte Ukraine og tampe russere og der kan man ikke vælge og vrage hvem man vil kæmpe sammen med."
Logikken her er tydeligvis at almindelige unge mænd med lyst til at tampe løs på russerne sagtens kan tage del i Azovs ritualer, kamptræninger, etablering af korpsånd, dyrkelse af fjendebillederne (for der er flere) uden at de nødvendigvis er og bliver andet og mere end ´almindelige mænd´. Dette er en tankegang, som strider mod stort set alt hvad vi, her i den vestlige og oplyste verden, ved om påvirkning af mennesker i grupper, i ekstreme miljøer og i ekstreme handlingsscenarier med ekstreme følelsesmæssige krav. Du aner kort og godt intet om, det du udbreder dig om. Azov´s ledelse og befalingsmænd er i vid ustrækning neonazistisk/ultranationalistisk funderede - og de benægter det ovenikøbet, kalder det hele russisk propaganda, mens luften er fuld af slogans og sommerlejre, heils og blodige sange, fakkelmarcher, lysfester, ordsprog og progromer mod romaer, kommunister/russere, jøder og andre ´fremmede´. Inklusive idéen om Ukraine over alle andre. Naturligvis vil der over tid ske en radikalisering af hovedparten af Azov´s militante - inklusive diverse tilløbere.
Mht. den uægte Twitter-Ritter, så er det da lidt sødt - men mht. Baud, så bidrog denne bl.a. med væsentlig info iht. Douma-sagen, som også medførte at nogle meget højt respekterede, faglige informanter fra OPCW fik ture i massemeidemøllen. Vi kan næsten pile dem op, og sætte Julian Assange på toppen; udhængt som sexforbryder og afviger efter at hans forlag udgav ekstremt belastende materiale om amerikansk udenrigs- og krigspolitik, herunder striber af krigsforbrydelser som ingen nogensinde blev dømt for. Det er næsten kunst, som Vincent tidligere idag var inde på. Warhole´sk.