Snak

Mere indhold efter annoncen
@pinkfloydhomer,

Bravo, dine indlæg, især det kl 12.39, rammer hovedet på sømmet.Tak.

//hjst
Jeg tror ikke der findes et entydigt tal, heller ikke et der siger at 87% er nazister, heller ikke et der siger at 7% er. Der findes forsøgt neutrale artikler og analyser og podcasts osv. om emnet der beskriver at hvad der startede entydigt højreradikalt nu er udvandet/fortyndet/suppleret med andre der af forskellige grunde vælger at melde sig under fanerne.

F.eks. https://www.cbsnews.com/news/ukraine-russia-war-azov-battalion-putin-premise-war-vs-nazis/#app

"There is [the Azov] regiment... There are [estimated] several thousand people who are in this regiment. It is indeed a group where many members adhere to nationalist and far-right views," Leviev said. "But a lot of people also join it because it is one of the most prepared and fit-for-war units."

Det er netop sort/hvidt bare at kalde dem alle for nazister. Det er det Putin gør, med egen agenda.

Jeg kan ikke se hvorfor vi har brug for masser af nuancer når det handler om Putin og hans krig, men når det kommer til en ubetydelig andel nazister i Ukraine, så skal vi glemme nuancerne. Medlemmer af Azov er ikke onde, de er et produkt af socioøkonomiske vilkår. At bemærke at der findes højreradikale i Ukraine er det samme som at bemærke at landet ikke er super kørende på det socioøkonomiske generelt og specifikt hvad angår de fleste medlemmer af den slags organisationer. Det er det samme verden over og i historien. Tysk folkebred nazisme var et produkt af fattigdom efter første verdenskrig osv. Putin er nok heller ikke ond, han har nok bare haft en dårlig barndom, den lille stakkel. Konsekvenserne af hans handlinger er bare i en anden skala end de fleste andres. Og Azov og ukrainske højrenationale er himmelråbende ligegyldige i forhold til hvad der foregår i Ukraine lige nu.
pinkfloydhomer
F.eks. Link til en side på www.cbsnews.com

"There is [the Azov] regiment... There are [estimated] several thousand people who are in this regiment. It is indeed a group where many members adhere to nationalist and far-right views," Leviev said. "But a lot of people also join it because it is one of the most prepared and fit-for-war units."


Er vi ikke enige om, at det citat er meget anderledes, end dit, der lød:
I øvrigt er kun en meget lille del af Azov nynazister,

[quote]Det er netop sort/hvidt bare at kalde dem alle for nazister. /quote]?
Du skrev, at kun en meget lille del af Azov er nynazister. Det var det jeg reagerede på, for det har du ikke noget grundlag for at skrive.
Når du skriver at kun en meget lille del af Azov er nynazister, så tegner du i mine øjne et pænere / mere acceptabelt billede af Azov, end realiteten er og det forstår jeg ikke hvorfor der er behov for.
Hvordan ved du at det er pænere end virkeligheden?
En meget lille andel kan meget vel være at stramme den, det medgiver jeg gerne. Men på den anden side så kender vi ikke det reelle tal. Mange forskellige analyser er kommet med pointen om at Azov i dag er fortyndet med diverse andre mennesker, hvor meget er svært at gætte om. Ligesom det er svært at gætte om hvad der er pænere end virkeligheden. Eller om hvor enormt og betydningsfuldt nazi-problemet er i Ukraine. Jeg medgiver som sagt at "en meget lille andel" kan være at stramme den, men til mit forsvar skete det som et modsvar til nogen der strammer den lige så meget ved at gøre alle Azov´er til entydige nazister samt at gøre nazisme i Ukraine til et større problem og mere relevant og betydningsfuldt for krigen end det er. Jeg hører dig ikke kræve nuancer og dokumentation for den side.
"Er der ikke nogen der igen igen kan forklare i én sætning hvad Putins angrebskrig i Ukraine har med Azov eller højreradikale i Ukraine at gøre?"


Azov og andre højrekræfter nægtede at nedlægge våbnene og hindrede derved den nyvalgte ukrainske regering/Zelinsky i at forhandle fred med Donbass-oprørerne, som Minsk 2-aftalen foreskrev.

Det var én sætning (og der er flere svar på hvad Ruslands angreb på Ukraine har med højreradikale kræfter i Ukraine at gøre (f.eks. de mange mord og overgreb på etniske russere/russisk sindede ukrainere, særligt i Odessa)).


"Det burde være nemt at gå efter de få nazister der findes i Ukraine uden at smadre en masse byer langt væk fra Azov og andre."


Ja, set fra dit skrivebord derhjemme - ikke? Men hvis man lytter til bl.a. de ukrainske topfolk på højrefløjen (det gør du tydeligvis ikke), så vil man vide at Azov har folk mange steder rundt om i Ukraine - ligesom flere andre højreradikale/neonazistiske/ultranationalistiske grupperinger/kræfter har. Det samme gælder journalister i Ukraine, som filmer og beskriver neonazistiske skikkelser og symboler mange steder i landet (tjek bl.a. dén henvisning til The Sun, jeg forleden lagde herind. Og tjek WP-artiklen, hvor Biletsky fortæller at Azov har afdelinger og enheder flere steder i landet, herunder i Kiev. C-14 fortæller også om at de har flere baser rundt om i Ukraine).

Nå, dette skal ikke udvikle sig til et forsvar for Putins afnazificering, som var og er en propagandistisk diskurs - blot en afvejning af realiteterne. Azov udgør kun en del af højreekstremismen i Ukraine, men Azov hører til en stærk magtbase i landet og er ikke en lokal ting i Mariupol, selvom byen udgør arnestedet for regimentet.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Mere indhold efter annoncen
Annonce
"Nå, dette skal ikke udvikle sig til et forsvar for Putins afnazificering"

Could have fooled me.

Intet af det du skriver er relevant for hvorfor der er krig i Ukraine lige nu, ligesom dit perspektiv på hvor meget højreradikalismen fylder i Ukraine et stærkt forvrænget. Og hvad Minsk-aftalerne angår er der mange grunde til at de ikke er blevet ført ud i livet, Azov er en uendelig lille del af det.
Og så en på jysk lidt småtræls nyhed - som dog næppe vil komme bag på mange; der er i NATO-kredse kræfter, som gerne vil kæmpe til den sidste ukrainer, fordi domino-teorierne råder. WP bragte forleden denne artikel: https://archive.ph/vbbr3

Imorgen mødes det amerikanske forsvarsministerium, som forleden pumpede knap en mia. dollars mere ud i militærhjælp til Ukraine, med toppen af amerikanske våbenkontraktører for at diskutere hvad man yderligere kan tilføre Ukraine.
https://www.reuters.com/world/pentagon-asks-top-8-us-arms-makers-meet-ukraine-sources-2022-04-12/
Hvem der skal betale for endnu flere våben er uvist, men meget tyder på at amerikanske låneprogrammer til Ukraine skal bidrage, mens amerikanske skatteborgere kommer til at betale resten.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Wanks, nu læste jeg artikler du linkede til i WP. Hvor er det du læser det som gør at du kommer frem til at der skal kæmpes til sidste mand. Jeg kan ikke se det...
"Intet af det du skriver er relevant for hvorfor der er krig i Ukraine lige nu, ligesom dit perspektiv på hvor meget højreradikalismen fylder i Ukraine et stærkt forvrænget."

Nej, det er bestemt ikke af betydning at en part i en krigspræget konflikt ophører med at forhandle en langsigtet fredsløsning - og at højreradikale kræfter for åbent tæppe hindrede præsidentens valgprogram og bestræbelser på at forhandle er også fuldkommen irrelevant. En forvrængning. Putinisme. Skål.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce