"Ukrainerne er ikke så dumme så de ville hoppe på nogle udtalelser fra russerne, men udelukkende planlægge stratetisk efter de efterretninger de får fra deres allierede."
Ukrainerne modtager bl.a. rapide og omfattende efterretninger fra top notch-NATO netværk, og naturligvis navigerer man primært efter disse. Og da russerne fortsat har militære enheder i Hviderusland, som sammen med hviderussiske styrker principielt kunne rejse nye angreb mod Kiev, holder den ukrainske hær da også, ifølge en del forlydender, endnu en del tropper (som ellers kunne indsættes v. Donbass) i det centrale Ukraine og v. Kiev.
Tjek i øvrigt gerne de foreliggende informationer om baggrunden for de russiske tiltag. Og pas på med at tilskrive dem sadisme eller anden irrationalitet, selvom det næppe kan undgås at have betydning at Rusland selv har modtaget angreb i civile områder.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
