"Tilsyneladende har russerne nu i første omgang opgivet at storme og indtage stålværket, hvad russerne ellers har forsøgt de seneste par dage. Khadyrov lovede så sent som i går, at Azovstal vil falde i løbet af i dag. Her til morgen cirkulerer en video, hvor Putin beordrer sin forsvarsminister til ikke at storme Azovstal, men i stedet belejre området. Så det ud til at strategien nu bliver at sulte forsvarerne ud."
Azovstal har et meget omfattende, underjordisk netværk af faciliteter og gange, som visse steder er seks kælderetager dybt. De ukrainske styrker har haft år til at forberede sig på kampen til døden i Mariupol, og det vil koste mange tab at rense hele installationen ud. Nu vi snakker Mariupol, så er der et hav af meldinger om at civile har været holdt tilbage af de ukrainske styrker (særligt Azov-folk), men det skal vi heller ikke snakke om i det informationsfrie Vesten.
Iht. Mariupol og varigheden af belejringen/angrebet på byens stillinger, så kan der i nogen grad sammenlignes med Fallujah i Irak, som også holdt stand meget længe mod de amerikanske styrker (som tilmed fik frie hænder til at ombringe alt, hvad der bevægede sig i byen (herunder civile). Det er uhyre kompliceret og omkostningsfuldt at føre bykrige, og specielt i Mariupol, som vestlige magter har hjulpet med at forstærke (muligvis er eller var der (fransk) NATO-personel i byen, som ukrainerne har forsøgt at flyve ud med helikopter de seneste uger; dette foreligger der indikationer på).
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
