Jeg får en række inferiøre og spekulative spørgsmål fra folk i debatten, som mener at vide at Rusland (som helt bestemt tøvede meget, meget længe med at gribe drastisk ind i Ukraine, som siden kuppet i 2014 på mange måder har fungeret retsløst og under kraftig indflydelse fra landets højreradikale magtbase - hvilket der er vægtigt og lødigt kildemateriale som dokumenterer) har imperialistiske planer i hele Europa og at handlingerne iht. Ukraine skal tage afsæt i denne temmeligt paranoide og absolut urealistiske hypotese.
Det er regulært spild af tid at rode med dén slags, mens det også burde være overflødigt at anbefale Vesten at lægge an på en lang krig, da talrige rapporteringer og aftaler med de store våbenkontraktører fra især amerikansk side allerede viser at dette er i pipelinen, ligesom flere regeringsrepræsentanter har sagt at man vil ekvipere Ukraine mhp. at kunne angribe mål i Rusland.
Ligeledes er det interessant at russernes meget fornuftige beslutning om at indkapsle og udsulte enhederne i Azovstal omgående beskrives som en presset Putins forsøg på at propagandere - selvom den lige så vel kunne være afledning, eller en reel offentlig demonstration af hvad beslutningerne består i fsva. afslutningen på offensiven i Mariupol.
At Rusland i realiteten kæmper mod NATO er tættere på de faktiske forhold end at man kæmper med Ukraine. Briterne, franskmændene og amerikanerne har hele tiden haft militærrådgivere i landet, der er loaded med eveteraner fra NATO-lande, krigen føres med amerikanske våben og under amerikansk supervision - og økonomisk ville Ukraine slet ikke selv have ressourcer til at føre krig i mere end få uger. NATO mangler i praksis kun at indsætte egne militære enheder i Ukraine, hvilket naturligvis er et betydningsfuldt punkt, før man er fuld skala med i krigen. Man har så at sige halvandet ben inde, påstanden om at man ´holder sig ude´ er på mange leder og kanter det rene, sædvanlige hykleri.
Fornuftig kritik af Pukkels påstande i øvrigt, Vincent.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8