Snak

Mere indhold efter annoncen
Så er der godnatlæsning, til dem der har interessen:

Opdatering om frontafsnit Izyum

Dag 60 af Kremls 3-dages mission i Ukraine er overstået. Det ville sikkert være relevant at gøre status, men det gider jeg sgu ikke. Udover selvfølgelig at konstatere, at russerne ikke har nået et eneste af de mål som Putin udstak den morgen, da de for alvor invaderede Ukraine.

I stedet et kig på fronten ved Izyum. Der har snart været kampe i området i rigtig lang tid, og den russiske offensiv kommer ikke videre. De 22 BTGs der blev samlet i området er i daglige kampe, og prøver hele tre ting; At trænge frem mod Severodonetsk, at trænge frem til Slavjansk, og at komme vest om Kramatorsk.

Tag eventuelt et kig her: https://imgur.com/a/LjMjO1E

Jeg har groft markeret de vigtigste områder på det afsnit. Kremmina og Rubizhne nord for Severodonetsk er i skrivende stund under hårde modangreb fra ukrainske enheder. Det er artilleri der rammer de russiske enheder, og det er blandt andet Kadyrovs TikToksoldater der får klask. De har været i hårde kampe i Rubizhne i et stykke tid nu (læs evt. om ham der med de røde sko, jeg viste tidligere). Kan ikke vise resten her.

Det er utvivlsomt, at de ukrainske enheder i Severodonetsk rigtig gerne vil have fingrene i disse tjetjenske soldater, og jeg kan ikke forestille mig at de holder ud længe. De vil blive nødt til at tage retræte, for de er ikke i stillinger de kan holde i et længerevarende forsvar.

Jeg har også markeret Barvinkove ved den vestlige flanke af dette afsnit. Det var her russiske kampvogne for omkring 10 dage siden fik store klask. Det er ikke gået særligt meget bedre siden da. Generelt trænger russiske enheder ved dette frontafsnit Izyum i snit 2-3 km. om dagen, og der bliver dagligt skudt russiske helikoptere ned i området.

Eksemplet er et par dage gammelt, men her er det både en KA-52 og en MI-17 (mener jeg) som bliver ramt. Bemærk at MI-17 har 36 runder af flares på hver side. Hvis du tæller efter, vil du nå til 36 før skytten affyrer sit missil: https://streamable.com/upcgp6

Jeg skal ikke bedømme om det er heldigt eller rutineret, men blot konstatere at held ofte opstår når grundige forberedelser møder gunstige forhold…

Bemærkede du den anden brændende enhed i den video? MI-17 kom til området fordi en KA-52 blev skudt ned.

Sekvensen er i sammenhæng med denne, hvor man kan se den ene helikopter brænde, og den anden blive ramt: https://streamable.com/f71cgf

Og her ligger så MI-17: https://streamable.com/pdscq8

Den russiske hær får små taktiske sejre, som eksemplvis indtagelse af mindre bebyggelser. Det kan ikke betegnes som et gennembrud. De er stadig ikke i stand til at mønstre en større styrke end de oprindeligt havde, og det lykkedes de ikke med dengang. Så hvorfor de tror, at de skulle lykkedes nu, er mig en gåde.

Her er registrerede materieltab de sidste to dage. Bemærk evt. antallet af kampvogne: https://imgur.com/a/4Rt569g

En klog mand sagde engang noget i stil med, ”Du er fandme en kvajpande, hvis du bliver ved med at gøre det samme igen og igen, og forventer et nyt resultat. Og hvor er mine startkabler, knægt?”.

Vi kan konstatere, at i fremrykningen fra Izyum, som er et helt afgørende led i målsætningen om at omringe store ukrainske troppekontingenter, taktisk set ikke foregår på særlig anderledes vis end tidligere russiske fremstød. Se her, hvordan hele tre russiske tanks og en IFV bliver ordnet af én enkelt Stugna-P stilling:

Del 1: https://streamable.com/2ny8v4
Del 2: https://streamable.com/d75cob

På cirka fire minutter. Der sad mindst 20 mand i dem. Endnu en taktisk afledningsmanøvre.

Diverse iagttagere har korrekt bemærket, at terrænet der kæmpes på i Donbas, er anderledes end nord for Kyiv. Det de måske ikke tog med i ligningen, det er at moderne ATGM har meget lang rækkevidde, og er enormt mobile ift. en stor kolonne af tunge køretøjer.

Det er derfor ikke udelukkende en ulempe, at der er mindre skov i området, da det giver andre muligheder for at ramme kolonner. En Javelin satte i øvrigt rekord den anden dag, med et dødbringende hit på lige under 4.5 kilometers afstand.

I ovenstående eksempel ser vi ligesom ved Kyiv, at russerne stadig ikke, som absolut minimum, formår at dække deres fremrykning med termiske kameraer. Det er ufatteligt hvorfor, for det kræver altså ikke særligt meget at have den slags udstyr, og meget af det kan operere semi-selvstændigt i et givent område.

Det er langt billigere end meget af deres andet grej, og som vi kan se har Ukraine stor adgang til lokale overvågningsredskaber, ofte helt ned på delingsniveau.

Som beskrevet er det ukrainske artilleri selv ret godt kørende, og det før de har fået de nyeste leveringer til fronten. Her nogle heftige eksempler fra et par dage siden (sluk din lyd):
https://streamable.com/2kozt5
https://streamable.com/49i727

Og her bliver lidt support og støttemateriel spottet i en mindre stilling. Det begynder at være tydeligt, hvorfor russerne mister så mange officerer:
https://streamable.com/g5ht6g

Men blot fordi artilleriet stadig er kongen af slagmarken, betyder det sgu’ ikke, at krigen stadig ikke er kaotisk og bliver kæmpet ansigt til ansigt. Krig er per definition kaotisk, fordi det er enormt svært at forudse den menneskelige faktor som bliver sat på en heftig og ekstrem prøve, og det på begge sider af fronten.

Som én engang sagde, alle ender med at blive ramt. Du håber bare på, at du stadig kan fortsætte bagefter:

https://streamable.com/6o4ydd

Min vurdering er stadig at russisk succes på dette afsnit er meget usandsynligt, og at der ikke går lang tid, før de ikke længere er i stand til at foretage offensive operationer af nævneværdig grad. 12-14 dage, hvis ikke de virkelig får oppet antallet af nye BTGs der kan indsættes på alle fire centrale frontafsnit.

Min vurdering er også, at rønnebærrene bliver mere og mere syrlige frem mod sommeren. Det bliver utvivlsomt fascinerende at overvære.
Og så lige sidste indspark med national melodier :-)
Denne lå ved link Pink gav. Og ja det er sikkert russisk propaganda. Men er også lidt historie med.
Og fuck når børn synger så får får det altså helt andre demissioner.
https://www.youtube.com/watch?v=VJcnuZB4Xt4

Og så skal Ukraine også på banen :-) https://www.youtube.com/watch?v=n3FTIfcQlNM

Så er der lagt op til kamp.
Gid det havde blevet ved national melodier.

Og undskyld afsporing fra tråden.
Ruslands udenrigsminister Lavrov kritiserer Ukraine for ikke at forhandle med "gode viljer". Måske et tegn på, at russerne er pressede, og at de begynder at hige efter en vej til at forhandle sig ud af den lorte situation de har skabt for sig selv. Men samtidig kan se, at modstanderne efterhånden hellere kæmper videre end forhandler.

Nåja og så kommer han med nogle tomme truser om 3. verdenskrig og yadda yadda yadda I´m really tired today.


Holder fast med landsholdet. Skifter klubfarve i ind- og udland sæson efter sæson.

Tak for nyt, Pukle.

Jeg har set en del videoer, hvor de venter meget længe med affyring efter målsøgning på luftmål. Er det ikke noget med, at helikoptere med videre kan registrerer, at de er målsøgt og dermed afgiver deres flares, og ukrainerne blot venter tålmodigt?

Det der falder mest i øjnene er ratioen mellem nedkæmpet og forladt materiel. Fortsat forlades rigtigt meget udstyr, og det er i en fase, hvor russerne teoretisk burde have samlet overskud og ikke bringe sig i situationer, hvor det er flygte fra vigtigt materiel er en reel option.
Rusland har fanget en Sims-spillende flok neo-nazier i røde T-shirt med hagekors og grønne parykker. Alle store lokummet i var mave med tatoveringer. De indrømmede alle kriminelle handlinger, udført og ikke, på stedet. Ukrainsk efterretningstjeneste træner ikke deres folk i at glide ind, men at stikke så meget ud, så de fremstår som rene karikaturer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Pukle

De opgivelser du kommer med af ødelagt/overtaget materiel hvad er kilden på dem? f.eks. denne: https://imgur.com/a/4Rt569g

Har du tilsvarende opgørelser på ukrainsk side?

Har du desuden totale opgørelser? Jeg tænkte at det kunne være relevant, at se de samlede tab. Ifølge UK Ministry of Defence formodes Rusland at have mistet 15.000 mand. Jeg er dog ikke klar over om dette tal tæller både døde og sårede.

Desuden - undskyld hvis jeg sender dig på overarbejde - har du en oversigt over hvor meget materiel der er leveret fra Vesten af og hvad man har lovet at levere?
@Jennerdrengen2

Angående tab af materiel på begge sider, så kan du eventuelt følge denne side: https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html?m=1

Bemærk dog at de kun lister tab som der er billeddokumentation på, så det samlede tal for begge sider er nok noget højere.
Jeg surfer jævnligt over russiske medier og det er en helt anden virkelighed der præsenteres her. Hvis vi tager lidt overskrifter:

* Ukrainsk beskydning af grænselandsby
* Ukrainsk angreb afværget.
* De Baltiske lande køber nu endnu mere russisk elektricitet
* Civile ofre efter ukrainsk beskydning af landsby
* 1/4 af russerne er ophørt med vestlig streaming
* Europæiske ledere tjener penge på Ukraine
* Mariupols beboere fortæller om Azovs forbrydelser
* Rekordprisstigninger i USA
* Vesten er meget bange - Rusland vinder
* Diskrimination af russere i Polen
* Rusland oplever rekordindtægter på oliesalg
* Banebrydende ny kamuflage skjuler russisk militær
* Vestens donation af våben til Ukraine er kun en dråbe i havet i sammenligning med hvor mange penge der sendes til Rusland for energi.
* Rusland stopper militære operationer ved Azovstal for at evakuere civile
* USA og Nato planlægger false flag operationer i Ukraine


@Pukle, tak for update!
Det er interessant hvor anderledes og samtidigt ens det her er


"* Ukrainsk beskydning af grænselandsby
Er nok sandt og her rapporteres om det modsatte

* Ukrainsk angreb afværget.
Er nok sandt og her rapporteres om det modsatte

* De Baltiske lande køber nu endnu mere russisk elektricitet
Mere fokus her på de dropper olie og gas.

* Civile ofre efter ukrainsk beskydning af landsby
Er nok sandt og her rapporteres om det modsatte

* 1/4 af russerne er ophørt med vestlig streaming
Den ene ser det som russer bliver straffet den anden de boykotter vesten.

* Europæiske ledere tjener penge på Ukraine
Har jeg ikke læst noget om overhovedet

* Mariupols beboere fortæller om Azovs forbrydelser
* Rekordprisstigninger i USA
Det er jo rigtigt og det samme sker i Rusland (dog med dobblte prisstigninger af USA) selvom historien nok er anderledes der over.

* Vesten er meget bange - Rusland vinder
Her kører den omvendte historie

* Diskrimination af russere i Polen

* Rusland oplever rekordindtægter på oliesalg
Passer meget godt med hvad man kan læse her, selvom der er fokus på Ruslands faldende produktion.

* Banebrydende ny kamuflage skjuler russisk militær
Vi hører primært om de gode våben Ukraine har fået.

* Vestens donation af våben til Ukraine er kun en dråbe i havet i sammenligning med hvor mange penge der sendes til Rusland for energi.
Den behandles også meget i vesten så her er der lidt enighed.

* Rusland stopper militære operationer ved Azovstal for at evakuere civile
Her sættes der bare krullen på "ikke tro på russerne"

* USA og Nato planlægger false flag operationer i Ukraine"
Det samme med omvendt fortegn
Annonce