Snak

Mere indhold efter annoncen
Det, der vel bliver mest interessant at se, er, hvis Putin taber alt land i Ukraine ...


På den ene side, det mest ønskeliste ... på den anden side, måske det farligste ...


Fordi, der er vel ikke nogen tvivl om, at, in the long run, så vil NATOs våben i Ukrainernes hænder sikre ukrainerne sejren indenfor i hvert fald alt andet end Krim og måske noget af det mest prorussiske Luhansk etc... det er kun atomkrigen, hvor Putin kan have en fordel ...

Det er meget svært at vinde territorium, som ikke ønsker at blive vundet, det viser mange af de sidste årtiers erobringskrige (herunder også hele NATOs involvering i Irak, Afghanistan etc) ...

Ruslands gamle grej og underlegne teknologiske (og taktiske?) formåen kan jo ikke vinde den krig ...

Langsomt, men sikkert, vil ukrainerne jo vinde det tilbage, der kan vindes ...


Det er jo ikke engang sikkert, at Putin har nogen særlig interesse i en lang krig ...

Men på den anden side, vil han selvfølgelig ikke opgive territorie, som vil indikere et nederlag.

Hvad er egentligt det ønskelige scenarie, her, i "3. fase" af krigen?
Dailymail og The Times melder at UK og andre er igang med en plan om at beskytte ukrainske skibe så kornet kan komme ud og vi kan undgå sult rundt om i verden, hvilket må siges at været et godt mål.

"He also said a ´coalition of the willing´, made up of NATO countries and other nations reliant on the grain such as Egypt, may be willing to commit military resources to bolster the protection and avert widespread food shortages.

The plan would see allied navies clear the area around the southern port of Russian mines before protecting freight ships carrying the vital produce from Putin´s warships according to The Times.

Long-range missiles will also be deployed to deter any Russian attempts to sabotage the corridor. "

Så det kan være det de bl.a. danske missiler skal bruges til.

Det bliver spændende om det bliver til noget, interessant om Tyrkiet vil lade dem komme igen og at Egypten bl.a. vil være med i gruppen.

FN er (forståligt) også kritisk overfor at Rusland sender 100 millioner mod sult:
"UN world food programme chief David Beasley yesterday condemned Russia for ´a declaration of war on global food security´ and accused Putin of sending hundreds of millions ´marching to starvation´ amid his blockade of the grain exports."
"Der er også det vedvarende forlydende om at Polen har et par artilleri-bataljoner inde i Ukraine, og at tricket legitimeres med reciprok polsk og ukrainsk lovgivning, som indskriver landenes befolkninger som hinandens bekvemme fædrelandssønner. NATO banker tilsyneladende hårdere og hårdere på bagdøren til meatgrinderen."

Hvis det er sandt er det ret interessant at Rusland gør intet hverken protesterer højlydt eller optrapper.

Har lige google det, kan ikke finde noget der, kun at Euronews har meldt det er fake news. Tass som er en af de bedre russiske blade har heller ikke noget om det.
Lad os da bare se en kilde på Polske bataljoner i Ukraine?

Det vil da være forfriskende med noget andet end den fordummende Putin-agenda med nazister.

At der allerede er brugt 100+ sider i denne tråd på at snakke nazister, tjener kun ét formål, nemlig at legitimere Putins overfald af Ukraine.
Her er et rigtigt godt forslag fra balterne og det er bare at komme i gang

https://twitter.com/SamRamani2/status/1528751954905731074

Russernes konfiskerede aktiver skal bruges til at genopbygge det de har smadret.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Hausser Hvorfor i alverden skal private formuer bruges til krigsskadeerstatning? Jeg er okay med at pengene indefryses for at mindske pengestrømmen til Rusland, men det ER altså stadig private formuer hvor de fleste penge er tjent helt legalt.

Hvad er egentligt det ønskelige scenarie, her, i "3. fase" af krigen?


For hvem eller med hvilke briller på ?

For mig er det mest ønskelige at den almindelige russer rejser sig og siger "njet" til at ofre flere sønner og døtre på Putins alter. At russerne forlader al ukrainsk jord -og erstatter hver eneste ødelagt mursten 1:1.

Har russerne herudover interne opgør der skal ordnes har de jo plads nok til at gøre dette på egen jord.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Ludomania

@Hausser Hvorfor i alverden skal private formuer bruges til krigsskadeerstatning? Jeg er okay med at pengene indefryses for at mindske pengestrømmen til Rusland, men det ER altså stadig private formuer hvor de fleste penge er tjent helt legalt.


Hvor mange almindelig russere har formuer til at stå på udenlandske konti?

Det her er først og fremmest Oligark og statskapital.

Og selvfølgelig så skal Rusland da være med til at finansiere genopbygningen. Og da de næppe betaler den faktura vi eventuelt kan sende dem, så må det nødvendigvis blive med den indefrosne kapital.

You break you buy.
fra artiklen omkring azov regimentet:

Among the last to surrender were commanders from the notorious Azov Regiment, whom Moscow considers neo-Nazis and war criminals.


det er de da helt sikkert også de drenge der. war criminals. der er ikke noget der hedder en pæn krig.
https://worldsoccertalk.com/wp-content/uploads/2017/12/arsenal-spurs.jpg og fuck det anonyme trolleri, jeg hedder rolf ståltråd på facebook.
MUSSEN (20.27), jeg mener at det var bl.a. Defence View, som nævnte at både ukrainske og prorussiske kilder skulle have givet meldinger om de polske bataljoner, men jeg fik ikke nærlæst om det, derfor omtalte jeg det som et forlydende (der er gentaget flere steder). Muligvis er det bare endnu en plantning - det ved vi nok om nogle dage.

Den reciprokke ukrainske og polske lovgivning fremgår af de respektive landes parlamentariske briefings.

Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce