Snak

Mere indhold efter annoncen
Men vi kan da godt blive enige om, at Kina har blandede interesser i denne konflikt.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Hvis ukrainerne er nynazister - som Putin påstår - så er de godt nok nogle sløje af slagsen, da deres statsoverhoved Zeljensky har jødisk baggrund.

På reddit og andre fora møder jeg sgu rigeligt med modstand mod krigen fra unge russere. Unge russiske musikere aflyser koncerter på hjemme og ude som protest mod krigen.

Oligarkerned børn, herunder Romans datter, has også været på sociale medier og skrive, at befolkningen er imod krigen.

Det er jo den unge befolkning, der kommer til at være kanonføde og kaste deres fremtid væk.

For Kina er dette en perfekt situation, som de kommer til at tjene kassen på, som i tidligere situationer (uden nogen speciel risiko eller indsats).

Tilflugt i metroer - Kiev og Kharkiv 2022. Beograd 1999. Moskva 1941.

https://novayagazeta.ru/articles/2022/02/25/metro-2022

Jeg håber, protesterne i Rusland fortsætter og vokser. Lad det være en historisk fejltagelse, der får lortet til at smuldre.
Midtjylland!
På reddit og andre fora møder jeg sgu rigeligt med modstand mod krigen fra unge russere. Unge russiske musikere aflyser koncerter på hjemme og ude som protest mod krigen.


Er du stødt på support af krigen? Jeg har meget svært ved at finde frem til det, men det kan dog også skyldes, at jeg har været elendig til at komme uden om algoritmen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis det her fortsætter over weekenden, så må Tyskland og Frankrig overveje en ekstra gang om ikke Swift kortet skal spilles. Det skaber dog også rimeligt problemer, og kan føre til at andre betalingsmetoder vinder frem. Men det må være sådan, trækker de sig ikke tilbage snart må den få hele armen, ellers ser det hele dumt ud. Og da især hvis man sidder nede i Ukraine og ser på hvad vi gør for at hjælpe dem
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Sidder og safter mig ned til Kim Larsen og Bellami med flyvere i natten, aldrig har den ramt dybere. Det er fucking underligt som en sang pludselig ka ændre sig for en i forhold til da man var knægt.
\"If a player is not interfering with play or seeking to gain an advantage, then he should be.\" Liverpool FC siden 1996. JFT97. https://imgur.com/a/RJzhg
Moller, jeg finder bare den tanke absurd, at man skulle kunne isolere Kina og Rusland. Hvis det endelig er, kan de handle i yuan og sanktionerne i øvrigt accelerere "af-dollariseringen"

https://www.wsj.com/articles/u-s-allies-roll-out-fresh-sanctions-on-russia-amid-debate-over-how-hard-to-hit-11645742424


Derudover er Kina og Rusland historisk noget nær dødsfjender. Men det kan selvfølgelig spille ind, at min fjendes fjende er min ven og alt det jazz. Kina har også deres egen kommende invasion af Taiwan at tage hensyn til, måske ikke lige i morgen eller i de næste tyve år, men før eller siden, og få er så god til at spille det long game, som kineserne er det.


Hej Duck :)

De var dødsfjender i situationer, hvor Kinas økonomi ikke var 15-20 gange større end Ruslands.

Enig, det bliver næppe Ukraine-modellen for Taiwan lige foreløbig.


Nu har jeg ikke læst tilbage i tråden, men:

"Russian Warship, go to hell"

https://www.bbc.com/news/world-europe-60522454

Mildt sagt en ufatteligt presset situation og beslutning at tage som militær leder.

Hvis lederen af de 13 soldater på den lille ø, havde kunne vælge en bedre ordlyd, ville det vel være noget i stil med "Historien vil dømme jer".

Buskabet er dog det samme!
De døde som helte, er min holdning!
WE ARE [b]FANS[/b] WE ARE [b]OWNERS[/b] When everyone around seems bought and sold We are worth our weight in gold! [u]Anti[/u]-listen: Milton Keynes, Red Bull GmbH, Farum, Sportwashing, Forenings Sell-Outs
Går ud fra det her er lidt off-topic:

Heldigvis findes der folk der protesterer over krigen. Også i Rusland.
Hvordan de så bliver behandlet, det er desværre ikke meget bedre end man behandlede folk der satte spørgsmål ved autoriteterne for mange år siden, derovre.

Kender en fra det Siberiske område. Hun er absolut forfærdet over denne invasion af Ukraine.
Og jeg kan da høre at alle de eksisterende drømme om at migrere, i dén grad er blevet genoplivet. (At hun drømmer mere om Norge end DK, er også fair nok.)

Hun sagde noget om at have hørt at EU vil inddrage alle russiske visums... det vil jeg tro er fra russisk misinformation dog?
WE ARE [b]FANS[/b] WE ARE [b]OWNERS[/b] When everyone around seems bought and sold We are worth our weight in gold! [u]Anti[/u]-listen: Milton Keynes, Red Bull GmbH, Farum, Sportwashing, Forenings Sell-Outs
Annonce