Og velkommen tilbage til dig, Pibe. Ikke overraskende ligger du hårdt ud med to one-liners og et pauvert forsvar for Putins orange marionetdukke.
Hvor svært er det at indse, at Putin virkelig har spillet på den lange bane her?
Han fik den der gustne "We have plenty of funding from Russia" familie indsat som marionetter i Det Hvide Hus, fik dem til at nægte Ukraine militærhjælp, fik dem til at gøre alt for at svine Ukraine til og ødelægge landets rygte - især i USA. Forsøgte at, og Guderne hjælpe os her, at indsætte den russiske tis-ekspert, Rudy ´jeg forsøgte blot at putte skjorten i bukserne´ Giuliani som ambassadør i Ukraine.
Alt sammen selvfølgelig med henblik på at gøre det svært for den siddende amerikanske præsident at støtte Ukraine når invasionen kom. Kreml ærgrer sig selvfølgelig gul og blå (!) over at den nuværende præsident ikke er den i sidder og forsvarer - Trump. Alligevel så sidder i gudernedødemig og forsvarer Trump!
Samtidigt har Faux News, med Den Måbende Idiot Tucker Carlsson i spidsen gjort alt hvad de kan, for at tale Putin op og Biden ned. Så sent som i tirsdag sad Tucker og forsvarede Putin i én lang rablende omgang af ord.
Det er simpelthen for vildt at overvære, hvordan det Republikanske Parti er blevet reduceret til en kult af misinformerede, under-uddannede, åndsforladte kultmedlemmer som ikke er i stand til at skelne skidt fra kanel, og som må foretage den mest voldsomme form for mental gymnastik for at holde deres holdninger i tråd med virkeligheden. Murdoch har millioner af mennesker i sin hule hånd.
Men det vildeste er godt nok, at der til stadighed sidder folk i Danmark og forsvarer Trump, efter alt hvad der er kommet frem om den ulækre person. Butter Emails much?
Og samtidigt har vi europæisk højrefløj som i virkelig mange tilfælde har talt Putin op, har ageret som nyttige idioter, fået fingrene i honningfælderne etc. etc. Føj, for helvede. De er alle medskyldige i det der sker lige nu.