Snak

Mere indhold efter annoncen
@Acebone

Beklager hvis jeg havde fejltolket din indlæg, forstod det som at det var regeringen du betegnede som højrenationalistiske kræfter.

Vil dog mene at kræfterne du nævner, måske i højere grad kan kategoriseres som anti russiske end højre nationalistiske, da de jo netop søger ud mod EU. Derudover er der ikke den samme modstand mod de andre etniske mindretal.
Vincent

Det er næppe i den russiske kulturverden og kulturkreds, at Putin har sine støtter.

Læs evt mit indlæg et par indlæg over dit.

Ikke kun Netrebko, men også Gergiev.

Det er eddemame prominente navne.
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Bottledlt

Når du skriver følgende om Krim, så er det næsten historieløst.
3. Generelt er der ikke et flertal af russere nogen steder udover Krim. (Som jo er et resultat af de nu 8 år som besat territorie).

Der har altid været et flertal af russere på Krim, som blev givet til Ukraine som en gave i 1954.

I 2014 da Rusland annekterede Krim var 60% af befolkningen Russisk og kun cirka 25% ukrainere.

https://www.dr.dk/nyheder/udland/derfor-er-krim-halvoeen-saa-vigtig-rusland

Dette er ikke på nogen måde et forsvar af Putin og Rusland, blot en konstatering af hvad der er fakta.

Womble, det er ikke for at benægte de tal du nævner, men af ren nysgerrighed, hvor har DR de tal fra?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I eftermiddag/aften spilles der dansk superligafodbold i Aalborg-Farum-Viborg og i Odense.

På hvor mange stadions bliver det ukrainske flag hejst som en gestus ?

Kunne spillerne i de respektive kampe forestilles at foretage fælles indmarch til kampene bærende det ukrainske flag mellem sig.

Statsministeren skal deltage i - og tale ved - en demonstration senere på eftermiddagen,kunne der blive tale om fælles inspiration ?

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Så artiklen fra 2014 tager udgangspunkt i nogle 13 år gamle tal. Datagrundlaget findes dog nok ikke i en nyere version, men med tanke på ændringen fra 1989 til 2001 i befolkningssammensætningen, så er det vel ikke urealistisk at den russiske andel var reelt set lavere i 2014.
hjst, hvad hjælper det for ukrainerne i Ukraine, at curling Danmark render rundt med ukrainske flag både i den virkelige verden og på sociale medier?

Man bør stille sig selv det spørgsmål. Er det jeg reelt gør egentlig en støtte som hjælper ukrainerne eller er det blot feel good og iscenesættelse af mig selv?

Reelt hjælp vil være at gøre sit ypperste for at støtte direkte.
hjst, hvad hjælper det for ukrainerne i Ukraine


Det var Hørup (radikal ? hvis det fandtes dengang) der sagde "Hvad skal det nytte". Og nu siges det igen. Vi kan som nation ikke foretage os noget på egen hånd der ændrer situationen - radikalt - her og nu. Men vi har dog retten til sige vores mening og den moralske støtte der ligger deri kan du grine af, men dig om det.

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
@Stankovic

Jeg fornemmer lidt indebrændthed/vrede/frustration fra din side.
Du har i og for sig ret i, at en markering til fordel for Ukraine ikke gør den store forskel på fronten - udover måske en højnet moral i at vide, at den vestlige verden er på ens side.

Hvis ikke du allerede selv har gjort dit, og støttet Ukraine, så kan du gøre det her:

https://vostok-sos.org/en/make-a-donation/

https://bank.gov.ua/en/news/all/natsionalniy-bank-vidkriv-spetsrahunok-dlya-zboru-koshtiv-na-potrebi-armiyi?fbclid=IwAR1p2uUFyAYnqjiEgw3NN6uzROyLSc7XmWj4FTz01iO2S4jKphZEqhc-eds
FCN
Annonce