Snak

Mere indhold efter annoncen
Mercenary

Dog lidt vildt med de mange forrykte fascisme-paralleller, du selv drog under Corona.


Hvad har det med russernes nazister at gøre?

Corona-fascismen lever dog desværre stadigvæk rundt omkring, sommeren 2022. Fra Canada, hvor en af deres universister netop har annonceret booster-tvang til alle de unge studerende (som overhovedet ikke er i risikogruppen + tvangsmaskeren. Eller i USA hvor flere "røde" stater tvinger småbørn til at bruge maske i vuggestue og børnehave.

Totalitære Coronaindgreb lever desværre i bedste velgående og er, om noget, blevet politsk.

Bruger man det i flæng, mister det sin betydning. Det er vi vist forlængst ovre, med de sammenligninger, du var ude i dengang.

For mig skurrer det så bare, at lige du så finder nazi-snakken fordummende.

Wagner-gruppen render rundt i russiske fængsler og rekrutterer soldater til krigen. Helst mordere og gangstertyper, de er lidt lorne ved rene voldtægtsforbrydere. Men med lovning på benådelse og ren straffeattest efter 6 måneders tjeneste i Ukraine. Hvorfor er det vi snakker om Azov igen?
Batman Close. London W12.
Mercenary

For mig skurrer det så bare, at lige du så finder nazi-snakken fordummende.


Det må være fordi du ikke bryder dig om begrebet corona fascisme?

Du er velkommen til at erstatte corona-fascisme med corona-tyranni eller corona-totalitarisme hvis du finder det mere smagsfyldt?

Men de mange tvangsindgreb mod befolkningerne rundt omkring og begrænsninger af folks rettigheder, kommer aldrig til være foreneligt med liberale værdier.

Selv om jeg tvivler, så må man håbe at der er nogle stater som er blevet klogere så mareridtet ikke kommer til at gentage sig engang til efteråret.
Det var noget med henvisninger til lejrene og den slags, mindes jeg. Det blev sgu lidt fjollet.

Men lad nu det ligge.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
GammelBitterMand

Wagner-gruppen render rundt i russiske fængsler og rekrutterer soldater til krigen. Helst mordere og gangstertyper, de er lidt lorne ved rene voldtægtsforbrydere.


Apropos nazister, så lyder det da til de er ganske inspireret Dirlewanger brigaden.

Man skulle ellers tro at den kæmpe russiske Armé kunne udfylde geledderne med andet end straffefanger og lejesoldater?

På papiret, er det stadig kun en brøkdel af tropperne de har indsat i Ukraine.
Se indslaget fra VICE.

Nej tak
Sagen er, at når vi involverer os i disse konflikter, vil der som regel være uheldige typer blandt dem, som er villige til at kæmpe "vores" sag. Bacha bazi-praktiserende krigsherrer i Afghanistan, Al Qaeda i Syrien, Azov, Kosovo Liberation Army osv
@Wanks

Jennerdrengen og MUSSEN, uanset hvad ukrainernes motiver er - så er det for det første helt blæst at spille roulette med et a-kraftværk, og så er det illustrativt at ukrainerne spinder løgnehistorier om hvad der foregår - for mange mennesker tror faktisk at det er russerne, som bevidst udøver ´nuklear terror´, som Zelensky kalder det. I virkeligheden passer denne betegnelse langt bedre på hvad Ukraine foretager sig, i håbet om enten at presse russerne til at afgive værket eller at få skabt en højrisikosituation/ulykke, som kan kalde en international intervention ind i landet.


Jeg ved ikke hvad det er du forsøger at bevise her, udover din prorussiske indstilling.

Du skrev oprindelig et indlæg hvor du forsøgte at sandsynliggøre at Ukraine bevidst bombede atomkraftværket og gentager lidt denne antagelse uden at bakke det op med nogen form for beviser.

Jeg henviste modsat til en artikel i Berlingske - se uddrag nedenstående:

"Ukrainske ansatte har fortalt at ved det første angreb, at de pludseligt fik fornemmelsen at noget var i gære. De så russiske atomeksperter der pludseligt forsvandt pludseligt væk fra værket, og de måske 500 russiske soldater på værket gemte sig. Og ukrainernes sjette sans holdt snart stik. Kort efter slog granater og mindre raketter ned flere steder i det enorme område, som huser atomkraftværket.

Nu dukker der flere og flere detaljer op om beskydningerne. Og flere internationale eksperter udpeger Rusland som bagmændene til beskydningen."


Og skrev herudover at det var veldokumenteret ved droner og satellitovervågning af russerne oplagrer ammunition på værket.

Du gentager så dine personlige holdninger og mavefornemmelser - det rykker ikke det store udover at understrege dine sympatier.
Jennerdrengen, forventer du at jeg skal tage vestlige ´eksperter´s antagelser om at russerne står bag alvorligt? Fremlægger Berlingske deres beregninger og dokumentationer for denne påstand? Jeg er helt med på at der foreligger videomateriale o.a. (det har der gjort længe), som indikerer at russerne dels bevogter værket og dels opbevarer militært isenkram der (hvad det så nærmere er, har jeg ikke set dokumentation for). Og kan du fortælle mig hvad russerne vil opnå med at beskyde værket, når de mest af alt blot har brug for ro omkring det, så de kan skifte det til eget kraftnet og dermed bringe Ukraine i vanskeligheder med forsyning af kraft? Hvilken rolle spiller dette forhold i din opfattelse af situationen? Du må gerne svare, og ikke som jævnligt, blot springe kontradiktioner til dine egne rationaler over. Dén slags smitter, ved du nok.

MUSSEN, jeg henviser direkte til at Gallup International klassificerede Ukraine som bundscorer iht. befolkningens tillid til regeringen i 2019, og en række af indskrænkningerne af dels den politiske organisationsfrihed og informationsfriheden blev besluttet før krigen. Men i øvrigt er det da relevant at iagttage, hvordan et land, som angiveligt kæmper for demokrati, menneskerettigheder og frihed, agerer under krig - og hér er Zelensky et al. bestemt igang med at demonstrere en voldsomt anløben verdensanskuelse, som harmonerer udmærket med dén ukrainske ultranationalisme, som dikterer at rigtige ukrainere er hævet over lov og ret - og at landets underklasse kan kastes for kanonerne mens man selv fører mediekrig med fantastiske historier, er på støtten i Vesten, opretter fjendelister og i øvrigt tilsviner institutioner og parter, som anses for respekterede elementer i den såkaldt ´rule based´ vestlige samfundsorden.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Annonce