Det giver ingen mening at kigge hundredvis af år tilbage i tiden, det ville give langt mere mening hvis i tog udgangspunkt omkring murens fald og USSR´s kollaps.
Hvis i gjorde det er det ikke så mærkeligt at Rusland spillede mere neutralt imellem 1995 og 2007 end det vi ser i dag. Rusland havde jo kun rustne skrotbunker (og nogle sindssyge atomvåben) at forsvare sig med på det tidspunkt. De startede dog en modernisering af hæren i samme periode og hen imod slutningen af nullerne, var store dele af hæren moderniseret.
I begyndelsen af 2008 laver Ukraine de første tilnærmelser til NATO. Start april samme år udtaler Bush at han er klar til at støtte et Ukrainsk medlemskab, det får Putin til at reagere og advare USA og NATO om at dette er en rød linje som Rusland aldrig vil kunne acceptere overtrædes. Siden da har Ukraine og NATO flirtet on and off med hinanden og hver gang de har gjort tilnærmelser har (ekskæresten) Rusland protesteret højlydt.
https://www.theguardian.com/world/2008/apr/04/nato.russia Wiki er selvsagt ikke noget sandhedsmedie, men de har en lang link-liste over "events" der er sket i forbindelse med Ukraine og NATOs relationer. Dette giver et eller andet niveau af en kronologi, som understøtter at Ruslands angreb på Ukraine måske ikke bare er en imperialistisk tanke opstået som ud af det blå.