Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var det!

Men fair nok: W. var oppe mod en bedre spiller, der spillede en mere eller mindre fejlfri kamp.
´´Farvel til polakken.´´
Hvilken af dem?

Den anden polak vandt jo :-)

Men ellers ærgeligt for Caroline at hun aldrig rigtigt kom i gang i kampen idag.
Mulighederne var der ellers for at bryde Lisicki´s serv og evt. nå helt frem til semifinalen hvor Caroline formentlig ville møde Venus Williams.
Det bitte kun jeg så, der virkede caro slet ikke fokuseret, og virkede også bitchy til sidst. Der var nok rødbeder i drivhuset.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Ja, det var sq´ sløjt idag.

Hun havde overhovedet ikke noget at byde ind med på SL´s 1. serv. Det virkede også som om at CW ikke helt satsede nok når chancen bød sig. Hun fik for sjældent presset SL helt ud og hun kunne derfor sætte nogle gode returneringer ind der fik hende ind i kampen igen.

Det er de marginaler der afgør det på topplan og dem søgte CW ikke godt nok idag synes jeg.
.
Ivo Karlovic har netop spillet sig i kvartfinalen. Han er endnu ikke blevet breaket og i de sidste tre kampe har han end ikke haft breakchancer imod sig. I alt er det blevet til 137 serveesser og kun 11 dobbeltfejl. Vildt.
Great players are just like death and taxes, sooner or later, they're gonna get you.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kroatisk Wimbledon-vinder- tilllykke Ivo!
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Han vinder jo ikke men derimod taber i 3 eller 4 set i næste runde til Federer.
Federer har altid haft godt styr på ham selvom han har en super god serv.
Federer vs Murray i finalen med Fed som vinder.
Mens Venus vs Serena i kvindernes finale hvor Venus igen vinder over sin søster ligesom sidste år.
Jeg tror slet ikke man skal været så skuffet over Carolines nederlag igår. Lisicki spiller for tiden imod verdens nummer 1. Dinara Safina som i den grad har svært ved at returnere hendes serve. Lisicki vandt første sæt og hun har netop lavet 3 serve aces i træk. Lur mig om at hende og Wozniacki i fremtiden kommer til at dominere tennis scenen.
104 års tradition- Bayer 04 Leverkusen, Die Werkself
Nogle der ved hvad sangen hedder, der bliver spillet efter After Dark studiet...?
dum dobbeltfejl af Lisicki der. Men ellers er hun sku meget god at se på spille. Der er slag i den pige...


EDIT: Så holdt den ikke længere for den lille tysker. Hun startede ellers godt, men hun laver alt for mange fejl. Jeg vil dog håbe at hun kan komme igen en anden gang.
Glory, Glory Man United!
Annonce