Snak

Mere indhold efter annoncen

Luna Christofi.

ons 25. apr 2012
Jeg har en diskussion med mine kammerater omkring hvorvidt Luna er Barcelona fan eller Real Madrid fan. Jeg er næsten sikker på at hun er Madrid fan, men kan ikke overbevise dem. Hvad tror i?
Hun er fan af begge hold.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Hun holder da med VB Kolding!
Der var et (alt for) langt interview med hende i et nummer af 90M, hvor jeg mener de berørte emnet. Jeg kan bare ikke lige huske svaret, da hun i mine øjne er temmelig uinteressant. Jeg skal nok tjekke, når jeg kommer hjem i aften.
Lyder godt!
Jeg er bare rimelig sikker på at hun er Madrid fan. Selvom hun altid skamroser Barca, så gør hun det samme med Real og jeg mener at have hørt at hun er Madrid fan :-) Jeg synes hun er for fed! Hun har verdens fedeste job! (Udover selvfølgelig selv at spille fodbold)
Hvorfor er det i det hele taget vigtigt, hvem hun er fan af? Det er sådan noget, 14-årige, pubertetsforstyrrede teenagere bekymrer sig om - og ingen andre...

Hun er journalist, og selv om man privat kan have sympatier for det ene eller det andet hold, så gør journalister normalt en dyd ud af at være objektive i deres vurderinger af, hvad de observerer. Det er ret beset det, hele faget går ud på.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hun er naturligvis ikke uden evner. Det irriterer mig bare, at en fodboldekspert har så enøjet et fokus på to klubber. Hun følger sikkert bare jobbeskrivelsen i sin ansættelseskontrakt, men jeg synes indimellem, at hun afslører forbløffende mangel på viden om fodbold generelt, navnlig vedrørende alt hvad der ikke angår toppen af La Liga.

Jojo selvfølgelig, det er jeg også godt klar over. Den eneste grund til at jeg ville vide det var fordi at jeg, som sagt, har en diskussion med mine kammerater.. Det er ikke noget vigtigt overhovedet, men har ikke kunne finde det noget sted overhoved, og så tænkte jeg at prøve lykken herinde :-)
Jeg kan til gengæld godt lide den med, at det hver gang betragtes som meget spændende og en stor bedrift, hvis Luna fra lille Danmark får lov til at veksle nogle almindeligheder med en kendt manager eller spiller efter kampene. Jeg er ret overbevist om, at Viasat på forhånd er garanteret interviews som del af rettighederne til at vise turneringen.
moderator
@ Kaiser

Hvorfor er det i det hele taget vigtigt, hvem hun er fan af? Det er sådan noget, 14-årige, pubertetsforstyrrede teenagere bekymrer sig om - og ingen andre...

Det er dog stadig mere interessant end dine konsekvente automatreaktioner på disse indlæg.

Hvad er helt præcist dit formål?

Der er vel adskillige andre tråde, hvor du muligvis kan bidrage konstruktivt, men du er på disse "teenagere" som en flue på en lort.

Er det ikke snart på tide at komme videre?
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Repos:

Det er dog stadig mere interessant end dine konsekvente automatreaktioner på disse indlæg.

Hvad er helt præcist dit formål?


Det er en beklikkelse af troværdigheden og objektiviteten hos en journalist, at man begynder at stille spørgsmålstegn ved, hvem man holder med.

Der er naturligvis undtagelser som Jens Jørgen Brinch og hans kærlighed til Vejle og Chelsea (i vistnok vilkårlig rækkefølge) eller Carsten Werges Frem-forelskelse. Men når en journalist ikke har meldt ud om sympatier for det ene eller andet hold, så bliver jeg arrig over, at man bliver kædet sammen med et hold.

At det så samtidig er enormt trættende at høre på, at folk der arbejder med formidling konstant bliver skudt i skoene, at de sympatiserer for det ene eller det andet er så en anden sag. Er man god til sit fag, kan man også skille sympatier og objektivitet fra hinanden.


PS: Selvfølgelig har Viasat nogle aftaler om, at de som rettighedshavere kan få kommentarer fra spillere. Men Luna Christofi gør altså et ganske fint job, når hun stort set hver eneste gang får hevet nogle detaljer ind, som man ellers ikke ville have fået.

Der er også plusser i min karakterbog for at have et direkte telefonnummer til nogle af de allerstørste navne i fodboldverdenen. Det er ikke det nemmeste at få fingrene.

At det så også var hende, der med en anelse snilde fik listet historien om Mourinhos skifte fra Porto til Chelsea ud og dermed kunne lade TV3 få creditten for at lancere nyheden i sin tid tæller helt sikkert også opad på listen.


Horst Hrubesch: Manni Bananenflanke - Ich Kopf - Tor Manni Breuckmann: Hertha gegen Wolfsburg - dass ist das Duel der Eunuchen der Liga. Sie wollen's so gerne, können's aber nicht!
Annonce