Snak

Mere indhold efter annoncen

Gulkort 10min - hvornår må spiller indtræde?

man 2. sep 2013
Hej

Har et spørgsmål, hvordan er reglerne omkring et gul kort og 10 minutter straf? Det omhandler serie bold KBU/DBU

Jeg oplevede fornyligt at en spiler ikke måtte indtræde før spilstop, hvilket resulterede i spilleren sad ude omkring 20 min for sit gule kort - hvilket jo ikke er fair. (Grunden til at der ikke kom spilstop, skyldes at det ene hold var tildelt tre gule kort inden for 10 min og var ikke i stand til at få spillet afbrudt)

Jeg har prøvet at researche omkring gul kort reglerne, men der står intet specificeret omkring hvornår en spiller skal/må indtræde og det eneste jeg kan læse mig til, er at straffen er midlertidig altså 10 minutter.

Håber i kan hjælpe og forklare?
"Gulkort 10min - hvornår må spiller indtræde?" - Det må være ved spilstop. Har aldrig oplevet andet.
'This world is about money, so when you are offered those millions you take them. Few people will ever earn so many. I am one of the few fortunates who do. I may be one of the worst buys in the history of the Premiership but I don't care.'
Ja men kan ikke finde den regel :) + at et gul kort er en 10 minutters straf og burde ikke være mere eller mindre?

Jeg vil bare gerne vide om der står i fodboldreglerne at en spiller først må indtræde efter sin 10 minutters straf når der kommer et spilstop? For det tror jeg ikke der gør. Tror bare dommere bruger spilstop som den perfekte anledning, da i de fleste fodbold kampe kommer mange spilstop også selvom det ene hold er reduceret med 1 eller 2 mand.
Det er, hvad man som dommer lærer; at en udvist spiller først kan genindtræde efter endt udvisning, når der er stop i spillet. Man kan ikke bare vinke vedkommende på banen igen, som man fx gør det, hvis vedkommende har modtaget behandling på sidelinjen for en skade.

Det bedste jeg lige kunne finde på skrift, er dette fra Aalborg Dommerklub:

- Spilleren må først genindtræde og deltage i spillet ved første spilstop, efter udløbet af de 10 min.

Link: http://www.aalborgfdk.dk…eretninger/
Da jeg tilbage i 90´erne var aktiv dommer, kunne en spiller først genindtræde ved spilstop.
L’enfer, c’est les autres!
Mange tak, altid godt at kende reglerne. Ærgeligt at DBU ikke kan skrive nærmere omkring det på deres hjemmeside.

Jeg mente også at det var almindelig praksis, men tænkte også at der må være en grænse. For så kan et gult kort i teorien betyde at en 10 minutters straffen kan vare op til en halvleg.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
For så kan et gult kort i teorien betyde at en 10 minutters straffen kan vare op til en halvleg.


Sat på spidsen, men helt korrekt. Men det er nu engang sådan at spilleren, uanset omstændighederne, udelukkende kan indtræde ved et spilstop.
I think religion should be treated with ridicule, hatred and contempt, and I claim that right. - Christopher Hitchens I will try anything once, except incest and folk dance. - Oscar Wilde Il mio cuore sarà sempre viola
Hvorfor sparkede hans hold ikke bolden ud så?
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Hvorfor sparkede hans hold ikke bolden ud så?
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Ja, man kan jo undre sig over at de slet ikke magter at få spilstop. Med 3 mand siddende ude kan det jo decideret godt svare sig at lave et frispark og få et nyt gult kort, i stedet for bare at rende apatiske rundt.
Silkeborg IF
Det undrede også mig. 10 minutter uden en eneste bolderobring eller et eneste lille frispark lyder fuldstændig vanvittigt.
Kosovo je Srbija
Annonce