Aftenens double:
Burnley - Coventry City 1 @ 1.65
Resultat: 2-1
Spillet er faldet meget i værdi på det sidste, (var oppe på 1.90), men syntes stadig der er værdi i spillet. Jeg prøver Burnley, som skal revanchere et 3-0 nederlag mod Millwall i sidste uge.
For:
- Burnley har vundet 3 ud af deres 4 sidste kampe.
- Coventry er helt væk for tiden. De har for nylig fyret deres træner, da de kun har fået én sejr de sidste tre måneder.
- Coventry har mange vigtige spillere ude med skader, senest Martin Cranie i midterforsvaret, Clive Platt i angrebet. Marlon King i angrebet har karantæne, mens også Ben Turner, Lee Carsley, James McPake, Gary Deegan og Isaac Osbourne fortsat er ude. Burnley har ingen nye skader, og burde derfor ikke lave om på deres spillere eller system.
- Burnley kæmper for at komme op i Premier League igen, og med 4 point op til stregen og to kampe i hånden er det idag de skal have point.
Imod:
- Burnley tabte 0-3 hjemme mod Millwall i deres seneste kamp (kan diskuteres om det skaber dårlig selvtillid eller forøget pres og bedre fight)
- De sidste to gange de to mandskaber har mødt hinanden er kampene endt hhv. 1-0 og 1-1, altså ingen sejr til Burnley de sidste to opgør. Jeg tror dog ikke meget på gamle statistikker.
Manchester United - Marseille | Hvem vinder første halvleg? 1 @ 2.00
Resultat: 2-0
For:
- Ikke nok med at Manchester United spiller fuldstændig forrygende hjemme på Old Trafford, de har også noget af en statistik bag sig.
Efter hvad jeg er kommet frem til så har de altså ført i SAMTLIGE hjemmebane ved halvleg i ligaen. De har selvfølgelig også vundet 13 ud af de 14 kampe, men stadigvæk.
- United fik 0-0 i Marseille, så de skal frem af banen med det samme for at skabe et resultat.
- Sidste sæson så vi mod Bayern München, hvad et United mandskab kan under pres, 2-0 efter 7 minutter spillet.
- United har et par skadede spillere tilbage, bl. a Nani og Valencia, som nok skal skabe noget frem af banen.
Imod:
- Marseille vil højst sandsynligt pakke sig, hvis ikke de regner med at score et hurtigt udebanemål - hvilket jeg ikke forudser. Jeg regner med at de pakker sig, og tror på kontrabolde. Det kan derfor være svært at lirke deres forsvar op, ligesom United heller ikke havde held med i Marseille.
I alt: 3.30
Indsats: 300 KR
Mulig gevinst: 990 KR.
Alle spil er fra Unibet.
Held & lykke :)