Snak

Mere indhold efter annoncen
04/01-2011 Manchester United Stoke Premier League 2-1
24/10-2010 Stoke Manchester United Premier League 1-2
09/05-2010 Manchester United Stoke Premier League 4-0
26/09-2009 Stoke Manchester United Premier League 0-2
26/12-2008 Stoke Manchester United Premier League 0-1
15/11-2008 Manchester United Stoke Premier League 5-0

Og Stoke har i deres seneste 3 kampe lukket 5 mål ind, mens United har scoret 7 og lukket 2 mål ind.
Men samtidig er Stoke et svært sted at spille, for stort set alle hold i ligaen. Og det er en bolsje stribet mur, at man løber ind i, med mange mand tilbage.
"Ronaldo putting his career on the line for his country while Messi retires after missing a penalty."
Det rigtigt. Jeg tror også det bliver svært, men United virker bare til at køre alt modstand af banen og Stoke er ikke inde i nogen særlig god form for tiden
Jeg mener heller ikke, at Man U er så usandsynlig, men jeg synes ikke, at der er god værdi i et 2 tal til 1,43 med de omtalte aspeker. Havde det været 1,60 eller 1,73-ish havde jeg købt den.
De tabte 4-0 til sunderland.. Men ellers er formen vel ikke helt skidt.. 1-1 ude mod Dynamo Kiev, og senest slået Tottenham ud i ligacuppen..
Dermed ikke sagt at jeg ikke tror på United sejr. Men tror på ingen måde den bliver så stor og imponerende som hidtil.

Stoke er i høj grad et britisk hold der sætter en ære i at kæmpe til blodet sprøjter, og er alle meget fysisk stærke. (Og farlige på dødbolde, hvor især De Gea nok godt kan presset lidt på fysikken.)
Jeg tror ikke det er en spillestil at Uniteds letbenede pasningsspillere kommer til at bryde sig om.

Klasse fornægter dig sig dog sjældent. Jeg spår en smal united sejr. 0-1 eller 1-2.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Følger selv United tæt og mener IKKE at 1,43 på United-sejr er spilbart (Selvom den kan fås højere end det, fx 1,55 på Unibet)

United har rigtig nok vundet de seneste 6 kampe mod Stoke - men de større sejre er hentet på hjemmebane. Stoke er stærke hjemme og har endnu ikke tabt hjemme i denne sæson, på trods af besøg fra Liverpool, Chelsea og Tottenham. United har bestemt heller ikke kommet sovende til deres sejre på Britannia de seneste sæsoner.

To sejre er vundet med et mål, mens den sidste blev vundet med 2-0. På trods af en sprudlende offensiv tror jeg ikke, at Uniteds unge forsvar kan holde buret rent mod det aggressive Stoke-mandskab. Jeg tror dog at United vinder, så umiddelbart er der bedre værdi i handicap X´et (odds 3,70) eller resultatet 2-1 (8,00)



Guingamp - Le Havre : 1 (2,10)

Oprykkerne fra Guingamp, har vist lovende takter hjemme på Stade Municipal du Roudourou, med blot ét nederlag i 4 kampe.
Guingamp kom fornuftigt igennem transfer vinduet. Kun to kandidater til startopstillingen forlod klubben mens flere af erstatningerne, har Ligue 1 erfaring og særligt Gregory Paisley, har været et kup.
Træner Jocelyn Gourvennec & Co er som så mange andre hold i Ligue 2, bedre hjemme end ude. Guingamp vandt deres første udebane kamp men har siden da, tabt 3 i træk. De kommer til denne kamp, med 3 kampe uden sejr i bagagen men to af de kampe var ude mens de blot fik 0-0 sidste hjemme mod Troyes.
Le Havre solgte holdets to store profiler Brice Jovial og Gueida Fofana til henholdsvis Dijon og Lyon. Holdet har dog forsat præsteret men den flotte sæson start, er så små ved at falde fra hinanden. Le Havre har blot vundet én af de sidste fire kampe og særligt mod Sedan og formsvage Le Mans har de set skidt ud. For at gøre ondt værre er hele det normale forsvar splittet og flere af de bærende krafter er ude. Cedric Daury kan dog glæde sig over at Mendes Da Grace, virker klar til at tage over for Jovial.
Træner Cedric Daury har flere fraværende til denne kamp. Første målmand Johny Placide (Fast), forsvar Benjamin Genton (Fast), Benjamin Mendy (Fast) og Jonathan Riviera (Fast) er fraværende, mens deres forsvar kollega Loic Nester (Fast) er tvivlsom. På midten er Franck Julienne (Fast) tvivlsom mens angriber James Fanchone (Fast) er skadet. Daury må undvære flere normale startere. Han har derfor set sig nødsagt til at udtage ungdomsspillere. Det gør at gennemsnits alderen på Le Havres hold er 21 år. Le Havre har et af de yngeste hold i Ligue 2 men selv for dem, er dette ungt.
Guingamp træner Jocelyn Gourvennec må undvære midt Elhadji Diallo (Fast) der afsoner karantæne. Han kan ellers stille i stærkeste opstilling.
Mazacar! We Aint Got No History... https://twitter.com/FootballFunnys/status/328100851300311041/photo/1
Bastia - Angers : Over 2,5 Mål (2,25)


Bastia tager hjemme på Stade Armand Cesari imod Angers.
Begge hold har fået en godkendt sæson start og flere af spillerne har markeret sig positivt i ligaen.
Der er derfor lidt større forventninger til denne kamp, da begge hold højst sandsynligt, ville prøve at skabe kampe.
Bastia kommer formentlig til at trække det længste strå hvad det angår, men Angers har tidligere vist at de ikke skal undervurderes på udebane bane.
Bastia har den fordel, at de holder til på øen Korsika. Øen har tidligere været en fæstning for holdene, som har nydt godt at den (Til tider) massive opbakning fra tilskuerne.
Les Bleus er da også forsat ubesejret hjemme, efter 2 sejre og 2 uafgjorte og Angers skal finde nogen af sit bedste spil frem, hvis de ville have alle 3 point med hjem til fastlandet.
Angers havde sidste sæson, ét af Ligue 2´s bedste defensiv. I 38 runder, lukkede de blot 32 mål ind. Holdet er i denne sæson stort set det sammen og forsvaret er uændret men med træner Jean Louis Garcias afgang, er en del af de defensive prioriteringer røget med. Den nye træner Stephane Moulin overtog et hold i balance men forsvaret tager nu mere del i de offensive pligter end tidligere. Det kan blandt andet ses, ved at forsvaret på nuværende tidspunkt er 1 mål fra, deres totale sidste sæson og det er en af grundende til at Angers efter blot 4 udebane kampe allerede har scoret halvdelen af de 14 mål, de fik på fremmedgræs sidste sæson.
Træner Frederic Hantz kan vælge fra en stort set skadefri trup. Forsvar Francois Marque (Resv) og midt Gael Angoula (Fast) er skadet mens angriber Toifilou Maoulida (Fast) afsoner karantæne.
Stephane Moulin må undvære første målmand og anføre Gregory Malicki (Fast). Han er ude for 2. kamp i træk.


Mazacar! We Aint Got No History... https://twitter.com/FootballFunnys/status/328100851300311041/photo/1
Hr. Punter

Der skuffer du mig, Le Havre vinder helt klart den der...
:-)
Laval - Monaco : Laval -0,25 (1,93)

(Halvdelen af indskudet tilbage ved uafgjort)

Laval bliver sæson efter sæson, udråbt til nedrykningskandidat. Det var da også lige ved, at blive en realitet sidste sæson men 3 point skilte dem fra stregen. Særligt hjemme var de stærke og med blot ét nederlag i 19 kampe, var de på trods af en 15. plads. Det 3. bedste hjemmebane hold i Ligue 2.
Denne sæson er også startet fint med 10 point for 8 kampe. De tabte seneste ude mod Amiens men var gået 6 kampe uden nederlag, før den kamp.
Monaco er sammen med Le Mans denne sæson største skuffelse. Holdet fra fyrstedømmet har blot hentet 8 point og måtte ventet helt til 8. runde med at få første sejr. Den start har resulteret i en træner fyring og den nye mand Marco Simone, får i dag sin 3 kamp for Monaco. Den tidligere storspiller har ikke tidligere haft ansvaret for en klub men med én uafgjort og én sejr, må optimismen være i top.
Laval træner Phillipe Hinschberg må blot undvære Romain Ciaravino (Resv) som stadig har sin debut til gode.
Monaco træner Marco Simone må undvære flere. Første målmand Sébastien Chabbert (Fast), forsvar Petter Hansson (Fast/Tvivlsom), Adriano (Fast), Luyvin Kurzawa (Fast), Vincent Muratori (Fast). På midten anføre Ludovic Giuly (Fast) samt angriberne Thorstein Helstad (Fast) og Valere Germain (Fast/Tvivlsom).
Mazacar! We Aint Got No History... https://twitter.com/FootballFunnys/status/328100851300311041/photo/1
Annonce