Her kommer lige et par spille forslag. De er hovedsageligt valgt på baggrund af en mavefornemmelse, så om i får samme fornemmelse er op til jer. Oddsene er hentet hos Betsafe.
RB Leipzig - Augsburg (2-0) 2 (6.80)
Ja, altså umiddelbart virker dette odds tåbeligt, da Augsburg ikke har for vane at vinde i Bundesligaen, og da tysk pokalbold altid er en dræber. Men der er 2 rækker imellem disse hold, og det bør komme til udslag, også fordi det kan være med til at give Augsburg noget ekstra selvtillid inden de genoptager Bundesligaen igen. Derudover er Augsburg inde i en rimelig stime med kun 1 nederlag i de sidste 5 kampe (dog 3 uafgjort). Jeg ser god værdi i dette spil (omendt det er lidt et sats).
Fortuna Düsseldorf - 1860 München (0-1) 1 (2,55)
Ikke ligefrem et superodds taget i betragtning af det er en handicap sejr, men igen ser jeg god værdi i spillet. Fortunas sidste 10 hjemmekampe (inkl. venskabskampe) har resulteret i hele 9! sejre og en enkelt uafgjort, og kun 2 af sejrene er vundet med 1 (det gælder 2 venskabskampe). Derudover er de resterende 7 sejre vundet med præcis 2 mål (så man kan evt. tage den frække og oddse (0-2) x til odds 5.00)
1860 har tilgengæld spillet 6 udekampe i 2. bundesligaen med resulterende 5 nederlag, og alle 5 nederlag er endt med præcis 2 måls nederlag. Tror sgu jeg tager 0-2 x´et i stedet for.
Hoffenheim - FC Køln (1-0) 2 (9.90)
Ja, dette er et totalt sats. Der er ikke rigtigt noget der peger mod en udesejr, men Ståle har det med at kunne overraske på underlige tidspunkter, som fx tidl. i sæsonen hvor Fc Køln slog Leverkusen med 4-1 ude. Ellers peger de fleste argumenter på en sikker hjemmesejr, men odds 9.90 for en 2 måls sejr til Køln er for højt sat.
Har spillet dem som singler, doubler og lige på. Samlet odds er ca. 336