Snak

Mere indhold efter annoncen
Sallo2000
Jeg plejer at oddse på danske spil (kiosken), og de viser ikke oddsne for imorgen, men Bayern Munchen og Real Madrid overvejer jeg lidt, hvis det var imorgen de spillede. Så spørgsmålet bare hvor meget de 2 giver igen :)

Punter
@ Sallo
Real giver omkring 1,05 på nettet, så Danskespil ligger nok max på det.


21. Real Madrid Ponferradina 1,01 12,0 28,0
+
7. Bochum Bayern München 13,0 6,50 1,15
=1.16

Det bliver vist ikke til de store julegaver i år :-(
Nu har det jo aldrig været en forudsætning for bold.dks debat, at man ved hvad man taler om... > https://twitter.com/crackbaby1312/status/983805501262716929?s=21
Sgu noget af et comeback fra Braga, sådan
Hold da kæft ja - Det har da været en vild kamp!
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Monaco - Clermont Foot : 2 - 3.40 - Danbook (0-0)

Synes godt nok det er et suspekt odds på Clermont, at man kan hente 3.40 på dem lige på. Det er top imod bund og Monaco har kun vundet 1 kamp i denne sæson - Clermont er jo ikke dårlige på udebane heller (6-2-1). De er faktisk bedre ude end hjemme, hvor de har hentet 20 point i denne sæson. De er dog ramt af 2 skader i forsvaret, men det kan jeg ikke se hvordan det skulle gøre at Monaco faktisk er "favorit" på oddset? Punter kan du forklare mere? Synes det virker som en vild "julegave" når man ser på det.

Monaco mangler :
Dennis Appiah (forsvar), Vincent Muratori (forsvar) og Gary Coulibaly (midtbane), Sébastien Chabbert (mål), Nampalys Mendy (midtbane), Rabiu Afolabi (forsvar), Stéphane Dumont (midtbane) & Layvin Kurzawa (forsvar).
Dertil skal man lægge at Monacos reserve målmand kun har hold målet rent i 1 af de seneste 10 kampe han har været med i.

Adriano (forsvar) & Blanstel Koussalouka (midtbane) er tilbage i truppen.

Clermont mangler :
Guillaume Moullec (forsvar), Marvin Esor (forsvar) & Mehdi Namli (midtbane - Karantæne).

Cédric Bockhorni (forsvar) og Cédric Avinel (forsvar) med igen

Har taget tippet fra eb og tilført min egen mening (De spiller den med (Asian 0) : 2 - 2.25)


Danbook er nu oppe på 3.45 på 2 tallet, hvor andre bookies er faldet MEGET (Bet365 er gået fra 3.20 til 2.75)
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Kigger på Blackburn-Bolton.

Blackburn mangler til dagens kamp:

i forsvaret: Givet (operation+hjerteproblemer), Dann (smadret den ene testikel), Nelsen og Salgado (se bold artikel).

Det betyder, at de kun har Samba, Hanley, Henley tilbage (+nogle ukendte og unge spillere, der ikke spillet før). Henley eller Hanley er yderligere ikke 100 % fit, da en af dem for ikke så længe siden måtte humpe ud af banen, og ikke er blevet helt klar, men må spille med en mindre skade.

På midtbanen mangler Grella og Olsson. N´Zonzi er heller ikke på 100 %, da han var skadet så sent som i sidste uge, og er også en af dem, der spiller med en mindre skade. Lowe forlod banen bevidstløs for to uger siden, men det lader til at han er helt klar. Dunn og Gamsten er i tip top stand, hvilket er meget vigtigt for Blackburns midtbane.

I angrebet: er der 50 % chance for at Hoillet spiller, men han er heller ikke 100 % fit. Det efterlader Blackburn med Yakubu og Rochina, hvilket slet ikke er så dårligt.

Af nævneværdige spillere mangler Bolton kun David Wheater, og kan tilnærmelsesvis stille i stærkeste. De er rigtig dårlig form, men jeg overvejer om ikke Klasnic kan score mod Blackburns næsten ikke eksisterende forsvar? Bolton har hentet 2 ud af deres i alt 3 sejre ude.

Odds 3,35 på DS ser godt, når man ser på, hvilken elendig forfatning Blackburn er i. Nogle, der har input?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Alternativt giver over 2,5 mål vist 1,75. Bolton er det hold i ligaen, der har deltaget i flest kampe med mere end 2,5 mål, og jeg mener Blackburn ligger nr. 4 eller lignende.
https://kortlink.dk/sudv
Over 2,5 er et RIGTIG godt odds i denne kamp.

Den står dog desværre kun på 1,60 på DS (har ikke konto andre steder) eller havde jeg kastet en del mønter på over 2,5 mål, da begge hold i denne sæson har været rene gaveboder, hvad angår at lukke mål ind - og ét af holdene i dag har endda et yderst amputeret forsvar.
Prøver en lille hyggekupon i aften for 10kr

Siena - Fiorentina : X (0-0)
Bochum - Bayern München (under/over 3.5) : 2 (1-2)
Monaco - Clermont Foot : 2 (0-0)
Blackburn - Bolton : 2 (1-2)
Düsseldorf - Dortmund (1-0) : 2 (0-0)

Samlet odds : 149.09
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Samtlige bookies er faldet til under odds 3 nu på Clermont sejr, selv Danbook der tegner sig for dagens største hop (3.45 -> 2.85)
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Blackburn - Bolton (1-0) 2 - 7,85 (UNIBET)

Sæsonens absolut dårligste hold mødes i aften og taberens træner ryger formentlig. Bolton har tabt 3 i streg, mens Blackburn "kun" har tabt 2, dog hjemme over ligaens dårligste udehold (Swansea).

Alligevel er der værdi i spillet, når oddset er højt. For det første mener jeg, at Bolton har et klart bedre hold end Blackburn, som i øvrigt er hårdest ramt af skader. Dernæst har Bolton, når de ellers har vundet, vundet med hhv. 4-0, 3-1 og 5-0. Heraf to på udebane.

Selvom argumentet er vagt, virker Coyle til at have mere af spillernes tillid end Kean har.
Annonce