Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er mere sikkert, og det er alligevel at foretrække.. Det er trods alt bedre at få indskuddet tilbage på præcis 2 mål, end det er at miste det(hvis du har spillet over 2,5).

Det samme gælder Asian hcp spil. Det er lavere odds kan man sagtens leve med.
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Asian handicap spiller jeg rigtig meget, men er aldrig hoppet på Asian antal mål. Må kigge mere på det og udvide spil-repetoiret.


Sidste weekend sad jeg og så NEC Njimingens kamp, og der fik de tre mand udvist. Det løber op til fire karantæner i alt til dagens kamp og et par skader, så de mangler en række spillere mod Utrecht. Det har været min weekend-kamp hele ugen, og kan nu se, at mange spilforslagssider også forslår Utrecht sejr til 2,50.

Utrecht er gode ude, og Njimingen er dårlige hjemme. Njimingen er dog bedre indbyrdes, så det er spændende at se, om Utrecht kan slå dem, nu hvor de har et væsentligt mandefald.


Palermo fik også tre mand udvist sidste weekend, heriblandt den faste målmand Samir Ujkani. De møder ø-rivalerne fra Catania i dag. Palermo har som regel et godt tag på Catania hjemme, hvor man skal tilbage til 2009 for at finde sidste Catania sejr i Palermo. De spiller ikke mange uafgjorte kampe indbyrdes, men tror det bliver X i dag, da Palermo er en anelse svækket til dagens kamp. De sidste to ud af tre kampe, hvor Catania har været på besøg endte 1-1. Så prøver X her.

I øvrigt, så er det super betalt at give Norwich to målføring og 2 tal til odds 1,57. Everton mangler deres absolut vigtigste spiller i dag i Fellaini, og spillede to gange X mod Norwich sidste sæson. Norwich er ubesejret i de sidste fem kampe.
Fryd

Jeg foretrækker da helt klart at spille over 1,5 fremfor over 2

Odds 1.210 med gevinst på 2 eller mere

Fremfor
Odds 1,3 hvor du skal have mindst 3 for at vinde penge hjem.


De der 0,090 vil jeg gerne sylte for at få overskud ved 2.
Real Madrid 4!? Så ved du, hun er en svin.
Absolut, men tror nu du skal tænke den anden vej. Over 1,5 er absolut at fortrække frem for Asian Over 2 (til det odds), men ved Over 2,5 har man den større sikkerhed, HVIS NU den skulle ende med 2.
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Dagens spil fra min side må helt klart være Zaragoza v Celta Vigo: 1 (2.10)

Zaragoza har vundet de sidste 4 ud af 5 hjemme kampe, hvor Celta Vigo har tabt deres sidste 5 udekampe i træk.

Zaragosa ligger pt. nr. 13, men kan med en sejr i dag kravle op på en 9 plads. Celta Vigo ligger på en 16. plads, og kan med en sejr rykke en plads op.

Beklager jeg ikke har så meget tid, til at komme med en helt fyldestgørende analyse, men bliver nød til at smutte nu. Skal dog også lige siges, at hvis dette føles lidt for usikkert kan en 1x også prøves til 1.28.

Held og lykke med det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Og en anden ting - Celta Vigo har ikke vundet i Zaragoza de sidste 10 år, så sagt på en anden måde, jeg er enig i det spil.
-If you are here, who is out finding the cure for cancer?!-
Det har været lidt blandet landhandel med tips på det sidste. Så der skal strammes lidt op nu med et lækkert midtuge program.


Wigan – City – 2 - 1,90 (-1 City Asian)

Oddset primært pga. Wigans skader og seneste indbyrdes kampe.

Wigan skader:
Wigan fik i sidste uge en heldig, men SUPER vigtig sejr mod Reading i det 93. minut. I den kamp måtte dog både Ivan Ramis og Maloney udgå med skader – og er IKKE med mod City i morgen.
Skaden til Ramis kan Wigan dårligt tåle, da i forvejen har både anfører Gary Caldwell og Alcaraz skadet. Med Ramis er holdets tre midterforsvarer skadet! Det kan evt. betyde, at unge og uprøvede Pisco bliver sat ind i tremands-forsvaret side om side med stabile Figuroa og Boyce, der må komme ned fra wingback pladsen og efterlade positionen til elendige Ronnie Stam.
To kampe tilbage brækkede Ben Watson benet, og enten McArthur eller eledige David Jones må tage hans plads. Maloney erstattes nok af di Santo. Reserverne på midtbanen Crusat og Miachi er også skadede.
Det er lidt for mange skader til en tynd trup som Wigan har, og de skal spille mange kampe i den kommende tid.

Indbyrdes:
Wigan er notorisk kendt for at drille de store hold, hvilket man så i den UTROLIGT flotte stime sidste år, hvor de tog en masse skalper i træk. Wigan har også tidligere voldt City problemer, men vi skal et par år tilbage, hvor City holdet ikke var nær så stærkt. City har vundet de sidste fem indbyrdes opgør – og tre af sejrene var med mere end et mål.

Konklusion:
Wigan har fire point ned til stregen og med den store personale mangel, kan de godt tåle et nederlag. Mancini vil nok ryste posen og lidt, og give spillere som Dzeko og/eller Balo spilletid, men reserverne hungrer jo alle efter spilletid, så de skal nok være oplagte. Fin gardering og odds, hvis City kun vinder med en. Wigan er IKKE et særlig stabilt hjemmebane hold.
____________

Hvis man kan lide at lave hyggekuponer
2/3
Villa – Reading – X – 3,40
Everton – Arsenal – X – 3,40
Swansea – West Brom – 2 -3,20


Og så er der også nogle rigtige gode kampe til fornuftige odds i Bundesligaen!


EKSTRA ODDS: Charlie Adam to score anytime odds 4. Det er meget højt sat. Adam har scoret sejrsmålet i Stokes to seneste hjemmekampe. Træner Tony Pulis er gået fra 4-4-2 til 4-4-1-1, hvor Adam er blevet rykket til ´the role in the hole´ lige bag Crouch. Pulis forventer mindst ti mål fra Adam, og kampen mod Newcastle er en kamp, hvor Stoke har store muligheder for at score.
Premier League - onsdag!

Manchester United - West Ham 1 med asian handikap - United vinder med mindst 2 mål. Odds 1,85 på Bet365!

Ud over en svipser i en turnering hvor West Ham havde held i sprøjten og bankede United sønder og sammen, har historien vist at en hjemmebanesejr for United er blot en rutinesejr, hvor uheldet ikke er imod dem. Jeg vil blive slemt overrasket hvis de ikke vinder med mindst 2 mål hjemme - så jeg synes den er værd at satse på.

Derudover kan du også blive fristet til at spille imod Swansea, der trods alt "kun" er et middelgodt hold, som hjemme højst sandsynligt taber til West Bromwich som er rigtig godt kørende - odds 3 er vel ikke at fornægte!


Apropos Asian

Faldt over dette spil:

Asian handicap
Barca - Bilbao

Barca -1

Odds 1,125

Hvad skal det betyde ?
Får man indsatsen retur hvis de vinder med præcis en ?
Real Madrid 4!? Så ved du, hun er en svin.

Det betyder det, ja.

Her er en fin tabel med en oversigt:

http://www.bettingarbitr…ndicap.html



Er odds 4 på Levante mod Celta Vigo ikke meget højt? (Levante er ikke stærke ud, men)


Q.P.R - Villa under 2,5 mål - 1,875 (asian)

Q.P.R har scoret 4 mål hjemme i 6 kampe og Villa 3 mål ude i 7 kampe.
Annonce