2026-01-31 20:18:45

Mads Bomholt elsker sin tid i AaB: Var min store drøm

Mads Bomholt tager turen fra AaB til Rosenborg, og han har efter alt at dømme elsket hvert et sekund i den nordjyske klub.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

SAN

4 - 0

AaB

Mads Bomholt er færdig i AaB.

Lørdag meldte 1. divisionsklubben, at de havde solgt den unge midtbanespiller til Rosenborg i Norge.

Et skifte, som Bomholt selv er stolt af.

- Jeg følger, det er tid til at tage det næste skridt, og her virker skiftet til Rosenborg som det helt rigtige for mig. Jeg er rigtig glad for, at der har været en god dialog mellem mig og AaB samt AaB og Rosenborg, så klubberne kunne nå til enighed.

Artiklen fortsætter efter billedet

Betinia Liga -Mads Bomholt elsker sin tid i AaB: Var min store drøm
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Bomholt har nydt hvert et sekund i AaB.

- Jeg har haft en fantastisk tid i AaB. Fra jeg var helt lille, har det været min store drøm at spille på AaB’s førstehold og slå igennem i AaB, og det synes jeg, at jeg har opnået nu.

- Jeg havde ikke forestillet mig, at jeg kunne nå næsten 75 kampe for AaB i en alder af 20 år, og jeg har både oplevet store øjeblikke som vores oprykningssæson samt modgang, der har været med til at modne mig i en tidlig alder, siger Bomholt til klubbens hjemmeside.

Mads Bomholt havde kontrakt med AaB frem til 30. juni 2028.

Podcast Cover

Neymar anklaget for overfald

Hattrick | Afsnit 76

Neymar har igen skabt overskrifter i Brasilien – denne gang efter et slagsmål til træning midt i jagten på en VM-plads. 

Læs mere
-15:09

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

SAN

4 - 0

AaB

Annonce

2 kommentarer

Se kommentarer
Annonce