I slutningen af august blev AaB ydmyget med 1-5 mod Aarhus Fremad, men noget kunne tyde på, at nordjyderne er ved at finde melodien.
AaB har i hvert fald banket Middelfart med 4-0 og B.93 med 3-0 i de seneste to kampe i Betinia Liga, hvor Superliga-nedrykkerne nu har hægtet sig på i tabellen.
- Resultaterne taler jo for sig selv. Vi spiller godt og får point, som er det vigtigste, og jeg føler, at vi har udviklet os, siden jeg er kommet, så det ser godt ud, siger kantspilleren Kornelius Normann til klubbens hjemmeside.
AaB er aktuelt nummer syv i 1. division med 14 point for 10 kampe.
Det er fire point færre end førerholdet Lyngby, der byder op til dans lørdag eftermiddag.
- Jeg føler, at hvis vi spiller, som vi har gjort nu, så bliver det en god kamp, siger Kornelius Normann.
Lyngby og AaB krydser klinger klokken 15.30.

Riemers nye kaniner
Hattrick | Afsnit 87Brian Riemer har i dag udtaget Danmarks trup til de kommende venskabskampe mod DR Congo og Ukraine. Det er en trup med flere velkendte landsholdsprofiler - men også et par overraskelser.
Læs mere
AaB
Betinia Liga





































