Der var forløsning og stor glæde at spore hos AGF, da Youssouph Badji fik scoret sit første Superliga-mål inden landsholdspausen.
Og selvom det endte med et 2-3-nederlag til Vejle, så har senegaleseren i den grad kunne bruge den positive oplevelse.
Det fortæller han til klubbens hjemmeside.
- Det var et mål, jeg havde ventet på og arbejdet hårdt for. Det bedste var at opleve mine holdkammeraters reaktion, da det skete - det betyder meget.
- De blev meget glade på mine vegne og de tror på mig, og det har helt sikkert givet mig noget energi her i kamppausen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det var dejligt at mærke både holdets, men også hele klubbens positive reaktion på mit første mål - det giver kun energi til mere og en stor lyst til at bygge på, siger den 23-årige angriber.
Youssouph Badji er noteret for 14 kampe og tre mål i AGF-trøjen på tværs af turneringer.
Næste opgave for AGF finder sted søndag, når de får besøg af FC Nordsjælland i første runde af mesterskabsspillet.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
3F Superliga






































