




Det spidser til inden transfervinduet lukker mandag til midnat.
I AGF har man i det seneste stykke tid modtaget bud på midtbaneprofilen Mads Emil Madsen fra FC København. Alle bud er blevet afvist af AGF.
AGF-træneren Jakob Poulsen fortæller efter søndagens sejr over Fredericia, at man vil være kede af at miste midtbanespilleren.
- Mads er en stor profil på vores hold, og det er jo klart, at hvis en klub som FCK er ude efter ham, så siger det jo alt. Han er stor profil ikke bare på vores hold, men i Superligaen generelt.
- Vi vil være trætte af at miste Mads, ingen tvivl om det. Samtidig så kender jeg jo gamet, og jeg ved jo godt, at hvis der er nogen, der betaler nok, så er det som regel den vej, det går.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den store interesse for Mads Emil Madsen vækker også begejstring hos Jakob Poulsen, som også ser positivt på, at der er bud efter AGF’s spillere.
- Jeg hæfter mig også ved, og jeg synes, det er fedt, at vi har spillere, der bliver interessante for større klubber end vores. Det betyder, at vi gør noget rigtigt, og vi forsøger at gøre spillerne attraktive for andre klubber. Ikke fordi vi vil af med dem, men det vil vi jo gerne med den måde vi spiller fodbold på.
- Det skal være sådan at andre klubberne, også større klubber uden for landets grænser, siger, at ’der løber nogle spændende spillere rundt oppe i AGF, det kan være, vi skal tage et kig på dem’.
AGF spiller næste kamp den 14. september på udebane mod Viborg FF, men der venter først klubberne en landsholdspause.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
AGF
3F Superliga





































