Anderlecht hentede i sommer den franske keeper Maxime Dupé, men lidt senere kom Kasper Schmeichel også til og overtog rollen som førstemålmand.
Derfor er Maxime Dupé nu henvist til bænken i ligakampene og har foreløbig kun fået spilletid i pokalen, hvilket ikke er nok til at tilfredsstille ham.
- Selvfølgelig er han skuffet, men Maxime er en fantastisk fyr og meget professionel. Hvis du spørger mig, om Dupé stadig er her 1. februar eller ej, kan jeg ikke give et klart svar.
- Maxime har det godt i Anderlecht, men han ønsker mere spilletid. Vi har en god dialog og lytter til spillerens ønsker, siger Anderlecht-træner Brian Riemer ifølge footnews.be.
Artiklen fortsætter efter billedet

Den danske sportschef Jesper Fredberg er glad for, at Schmeichel bliver presset.
- Vi ønsker også et konkurrencepræget miljø for vores målmænd, og det er nu tilfældet, siger Fredberg.
Maxime Dupé har kontrakt til 2025 i Anderlecht, hvor 37-årige Schmeichel har en aftale til sommer med option på endnu et år.

Anderlecht
Croky Cup
































