Jupiler Pro League -Taravel åben for permanent Anderlecht-job
Foto: Virginie Lefour/AFP/Ritzau Scanpix
2026-02-20 23:38:39
Foto: Virginie Lefour/AFP/Ritzau Scanpix

Taravel åben for permanent Anderlecht-job

Jérémy Taravel er åben for at overtage cheftræner-tjansen i Anderlecht på mere permanent basis.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 26. runde

FT

ZUL

2 - 4

AND

Alfred Schreuder er ifølge de belgiske medier enig med Anderlecht om en aftale. 

Problemet er dog, at hollænderens nuværende klub, Al-Diraiyah FC, ikke vil lade ham gå. 

Bruxelles-klubbens midlertidige træner Jérémy Taravel fortæller i den forbindelse, at han er åben for en mere permanent rolle. 

- Klubben har været meget ærlige over for mig. Men hvis muligheden opstår for at være cheftræner til slutningen af ​​sæsonen, så er det bestemt noget, jeg er åben for.

- Som jeg allerede har sagt, står jeg til rådighed for klubben, uanset hvilken rolle jeg har. Jeg er ambitiøs, og jeg vil helt sikkert gerne være cheftræner på et tidspunkt. 

- Hvis den mulighed opstår hurtigere end forventet, er jeg klar til at tage udfordringen op, siger Jérémy Taravel ifølge HLN. 

38-årige Taravel var assistenttræner i Anderlecht, da Besnik Hasi blev fyret. Taravel har siden den 9. februar haft ansvaret som cheftræner. 

Anderlecht ligger aktuelt på fjerdepladsen i Jupiler League.

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Jupiler - 26. runde

FT

ZUL

2 - 4

AND

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce