2025-08-11 13:26:02

Hård kamp: Augsburg-kaptajn har brækket hånden

FC Augsburg melder, at anfører Jeffrey Gouweleeuw har brækket sin hånd i forbindelse med kampen mod Sunderland. Han har været på operationsbordet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

FT

HAL

0 - 2

AUG

Jeffrey Gouweleeuw er kommet galt afted.

FC Augsburg var i sidste uge i aktion i en testkamp mod Sunderland, hvor der blev gået til stålet. Det har nu kostet Gouweleeuw en brækket hånd.

Augsburg skriver på X, at deres anfører brækkede hånden i forbindelse med kampen, og at han efterfølgende er blevet opereret.

På søndag starter sæsonen for Augsburg med en DFB Pokal-kamp mod Hallescher, men det er uvist, om det bliver med Gouweleeuw med på holdetkortet.

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Hård kamp: Augsburg-kaptajn har brækket hånden
Foto: Kai Pfaffenbach/Reuters/Ritzau Scanpix

Den besluting bliver taget i løbet af denne uge, lyder det fra Augsburg.

Bundes_25

Gør Bundesliga sjovere med Bundes Manager!

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

DFB Pokal - 1. runde

FT

HAL

0 - 2

AUG

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce