Emeka Andersen var gennem en årrække reservemålmand i Brøndby for Mogens Krogh. Han fik flere kampe i Brøndby-trøjenen, men valgte at skifte til Farum i år 2000. Karrieren her blev kortvarig, inden målmanden valgte at trappe ned i Prespa.
I sommeren 2007 vendte Emeka Andersen imidlertid tilbage og var med til at spille Avarta op i 2. division. Her har Emeka Andersen, der er blevet 39 år været siden, og han fik de første kampe for Rødovre-mandskabet i efteråret, men nu er handskerne definitivt lagt på hylden.
- Vi har sendt Emeka på pension. Den gamle kunne ikke længere, siger Avarta-træner Christian Grønbæk grin til bold.dk.
- Det lå i kortene, at der skulle ske noget nyt. Martin Jacobsen har stået de seneste otte-ni kampe for os, så det er ikke nogen overraskelse, at Emeka træder tilbage. Det kommer som en glidende overgang, men vi mangler en keeper nu, så hvis der er nogen, der vil komme og tage kampen op, så kan de det, siger Grønbæk til bold.dk.
Han understreger, at Emeka Andersen har været en rigtig god mand at have for Avarta.
- Emeka var i Avarta, inden han tog til Brøndby og kom så tilbage efter en årrække. Han har været med til at genrejse holdet til divisionsklub. Han har en kæmpe fortjeneste i det, siger Grønbæk.
Emeka Andersen har været med til at sikre, at Avarta holder vinterpause på femtepladsen i 2. division øst.
houlind@bold.dk


Avarta
CampoBet 2. division































