2026-01-22 13:31:47

Pedri ude i en måned

Pedri har pådraget sig en skade og misser derfor den næste måneds tid, lyder det torsdag fra Barcelona. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 21. runde

FT

BAR

3 - 0

OVI

Barcelona må undvære en af holdets helt store profiler. 

Torsdag meddeler den spanske storklub således på sin hjemmeside, at Pedri i onsdagens Champions League-opgør pådrog sig en skade. 

- De undersøgelser, der blev foretaget her til morgen, har bekræftet, at Pedri har pådraget sig en muskelskade i baglåret på højre ben, som opstod i kampen mod Slavia Prag.  

- Den forventede genoptræningstid er en måned, lyder det fra Blaugrana. 

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Pedri ude i en måned
Foto: David W Cerny/Reuters/Ritzau Scanpix

Pedri misser dermed næste uges opgør mod FC København 

Den 23-årige midtbanespiller står i denne sæson noteret for 25 optrædener på tværs af alle turneringer. 

Undervejs er det blevet til to scoringer og otte oplæg for den spanske landsholdsspiller. 

Podcast Cover

Gulddrømme og uro i Superligaen

Hattrick | Afsnit 74

Guldkampen spidser til i Superligaen, hvor AGF og FC Midtjylland kæmper om mesterskabet. Men uden for banen har flere kampe også fået et efterspil med uro og ballade. 

Læs mere
-14:26

Artiklen fortsætter efter indholdet

La Liga - 21. runde

FT

BAR

3 - 0

OVI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce