Belgien afsluttede gruppespillet ved VM med en overbevisende 5-1-sejr over New Zealand. Sejren betød, at Belgien slutter på førstepladsen i gruppe G.
Kevin De Bruyne var tilfreds efter kampen, men den rutinerede belgier understregede, at holdet ikke havde tænkt sig at fejre for meget.
- Vi kommer ikke til at fejre det, men vi er selvfølgelig glade. Vi har gjort det, vi skulle, og takket være resultatet i den anden kamp vandt vi gruppen.
- Nu kan vi blive i Seattle. Nu begynder en ny turnering, siger han til Sporza.
Artiklen fortsætter efter billedet

Midtbanespilleren glæder sig ligeledes over, at Belgien har formået at rejse sig efter en svær start på VM, hvor holdet spillede uafgjort mod Iran og Egypten.
- Holdet har vist en god reaktion. Nu skal vi forberede os til den næste kamp.
De Bruyne scorede 3-0-målet i sejren over New Zealand.

Make VM Great Again: Nedtaktsspecial, der går i alle retninger!
Drømmeklubben | Afsnit 10VM 2026 er slut, og Drømmeklubben runder hele molevitten af i det sædvanlige skønne humør. Hvordan samtalen ender ved Odysseen, Harry Potter, David Attenborough og 3D-dinosaurer på Netflix, må du selv lytte dig frem til. Det er svært at forklare..
Læs mere
VM
Belgien





































