Viborg slog FC Nordsjælland med 4-1 på hjemmebane og sikrede sig tre point efter en flot præstation.
En af de helt store lyspunkter i kampen var Viborgs Charly Nouck, der scorede i kampen.
Til Viaplay fortæller han, at han er stolt af Viborg-præstationen.
- En rigtig, rigtig god præstation. Nu har vi haft tre lidt sløje kampe. Det var en skuffelse, at vi røg ud i pokalen, og at vi så kommer tilbage og viser så flotte takter her i dag, er jeg virkelig stolt af, fortæller Charly Nouck til Viaplay.
Charly Nouck scorede målet til 3-1. Kort inden målet lavede kantspilleren en kikset afbrænder, da han ellers var fri foran målet.
Artiklen fortsætter efter billedet

Kort efter ramte Charly Nouck plet. Dog igen ved en halvkikset afslutning, hvor sparket ramte kantspillerens støtteben.
Nouck indrømmer også, at det ikke helt var meningen.
- Jeg sigter den anden vej og rammer den venstre fod. Nogle gange så er man heldig. Jeg har ikke rigtigt lavet et heldigt mål endnu. Det var første gang, men jeg er da glad for, at jeg fik scoret.
Viborg og Charly Nouck spillede sig forbi Nordsjælland i Superliga-stillingen og ligger nu nummer tre i tabellen.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
FC Nordsjælland
Viborg FF
3F Superliga























