Jeremy Doku var søndag ikke med, da Belgien spillede VM-kamp mod Iran.
Fraværet skyldtes dog en glædelig begivenhed, da kantspilleren var rejst til London for at være til stede ved fødslen af sin søn.
Beslutningen har mødt kritik fra flere belgiske journalister, men nu får Doku uventet opbakning fra den engelske landsholdslejr.
- Der er mange perioder i løbet af sæsonen, hvor man er væk fra familie og venner, og det kan være meget hårdt. Så det ville være svært at gå glip af det, og jeg forstår godt, hvor han kommer fra. Jeg synes, han har al mulig ret til at tage hjem og være der, siger Ollie Watkins ifølge Sky Sports.
- I sidste ende er vi meget privilegerede mennesker, og jeg er sikker på, at han vil få masser af støtte til at kunne komme hjem så hurtigt som muligt, sørge for at være der for hende og derefter flyve tilbage igen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg synes ikke, det kommer andre ved, hvad han laver efter træning, og hvis han tager hjem for at gøre det, så synes jeg, det er helt fair.
Mandag oplyser det belgiske fodboldforbund, at Doku vender tilbage til VM-lejren forud for sidste gruppekamp mod New Zealand.
Læs mere her.

Make VM Great Again: Reportage fra Karrusellen & Live fra Miami!
Drømmeklubben | Afsnit 5Anders og Victor har været på natligt besøg på Karrusellen til en solid omgang hatewatch af Sverige - side om side med en stor flok skønne Japanere.
Læs mere
FIFA VM
Belgien


































