Tirsdag aften testede Belgien VM-formen af, da de tørnede sammen med Kroatien.
De røde djævle vandt opgøret 2-0, hvor Romelu Lukaku kom på tavlen.
Den belgiske rekordtopscorer høstede dermed værdifuld selvtillid efter en sæson, der har været hårdt plaget af skader.
Landstræner, Rudi Garcia, understreger, at hele truppen er glade på Lukakus vegne.
- Vi er meget glade for Romelu Lukakus mål; vi så reaktionen fra hans holdkammerater. Det fortjener han.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Målet er godt for hans selvtillid, men vi skal stadig være forsigtige. Vi skal gradvist få ham tilbage i topform. Det er et stort skridt fremad for Romelu, siger Garcia ifølge RTBF.
Selv om Garcia er glad for Lukakus scoring, så understreger han, at Napoli-angriberen fortsat har forbedringspotentiale.
- I situationen lige før burde han dog have spillet bolden til Matias Fernandez-Pardo og skabt en chance til ham. Man skal stille høje krav til spillere af hans kaliber.
Belgien har fortsat en testkamp mod Tunesien, inden det går løs til VM.
Lukaku og co. er i pulje med Egypten, Iran og New Zealand.

Mortensen splitter Aarhus: Eftermælet er ødelagt
Hattrick | Afsnit 93Er Patrick Mortensen stadig en legende i Aarhus - eller har han spoleret sit eftermæle med skiftet til rivalerne fra Brøndby? Der er i den grad delte meninger i Smilets By om det kontroversielle skifte.
Læs mere
Venskabskampe
Belgien





































