2026-07-23 06:18:13

Stuttgart må undvære ung duo i længere tid

VfB Stuttgart kommer til at undvære Dennis Seimen og Justin Diehl i en længere periode, da de er blevet ramt af skader. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FSV

0 - 5

STU

VfB Stuttgart kommer til at undvære Dennis Seimen og Justin Diehl i en længere periode. 

Duoen har pådraget sig skader til træning, og de forventes først tilbage i aktion i slutningen af september. 

Det oplyser Bundesliga-klubben på sin hjemmeside.

Dennis Seimen, der er målmand, har pådraget sig en skade i baglåret, mens offensivspilleren Justin Diehl har fået en muskelskade i låret. 

Fabian Wohlgemuth, der er bestyrelsesmedlem i Stuttgart, begræder skaderne. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Bundesliga -Stuttgart må undvære ung duo i længere tid
Foto: Fabrizio Bensch/Reuters/Ritzau Scanpix

- Det er selvfølgelig dårlige nyheder, da det allerede står klart, at Dennis og Justin ikke bliver til rådighed i den første del af sæsonen.

- Som bekendt havde vi stort set færdiggjort vores målmandsteam til den kommende sæson. Vi har masser af kvalitet på den position, også uden Dennis, men vi skal stadig drøfte, om vi skal gå tilbage på transfermarkedet i løbet af de kommende dage.

20-årige Seimen var i seneste sæson udlånt til Paderborn, hvor han noterede sig for 36 kampe. 

Justin Diehl, der er 21 år gammel, har spillet ni kampe for Stuttgarts førstehold. 

Podcast Cover

Musialas uhyggelige kollaps

Hattrick | Afsnit 1

Vi starter dagens Hattrick med Viborgs rekordsalg af Thomas Jørgensen, der sammen med Amin Chiakhas permanente skifte til Rosenborg giver stof til eftertanke i FC København.

Læs mere
-15:34

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

FSV

0 - 5

STU

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce