1. Division -Medie: Lucas Andersen rykker til Bangkok
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix
2026-03-23 18:35:32
Foto: Henning Bagger/Henningbagger/Ritzau Scanpix

Medie: Lucas Andersen rykker til Bangkok

Lucas Andersen skifter ifølge Nordjyske til thailandske BG Pathum United, hvor han angiveligt får en aftale frem til sommeren 2027. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 27. runde

FT

DPK

0 - 2

BGP

Lucas Andersen har stået uden kontrakt, siden han i sommer forlod engelske Queens Park Rangers. 

Den 31-årige dansker slog dog for nylig fast, at han er ivrig efter at fortsætte sin fodboldkarriere

Det bliver angiveligt i mere eksotiske rammer. 

I hvert fald skriver Nordjyske, at Lucas Andersen skifter til BG Pathum United, som holder til i den thailandske hovedstad, Bangkok. 

Ifølge mediet bliver den tidligere AaB-profil udstyret med en kontrakt frem til sommeren 2027. 

Han kommer dog ikke i kamp lige foreløbig, skriver Nordjyske. 

Det er nemlig ikke muligt for klubben at registrere Lucas Andersen i denne sæson, hvorfor han først kan spille fra sommer af.

Planen er dog, at han rejser til Bangkok i starten af næste uge for at påbegynde træningen med sine nye holdkammerater, lyder det.

Der resterer fem kampe af den bedste thailandske række, hvor BG Pathum United i skrivende stund indtager femtepladsen.

Bold har tidligere kunnet fortælle, at Lucas Andersen har afvist konkrete tilbud fra Cypern og Saudi-Arabien. 

Artiklen fortsætter efter indholdet

1. div - 27. runde

FT

DPK

0 - 2

BGP

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce