2025-12-18 22:17:14

Hovedpine i Brentford: To profiler tvivlsomme mod Wolves

Brentford kan for anden kamp i træk ende med at undvære Jordan Henderson og Igor Thiago. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 17. runde

FT

WOL

0 - 2

BRE

Brentford har tabt deres seneste fire kampe.

The Bees vandt senest i Premier League den 29. november mod Burnley.

Jordan Henderson og Igor Thiago var heller ikke i truppen, da de onsdag tabte 2-0 mod Manchester City i Carabao Cup.

Manager Keith Andrews er usikker på, om de to profiler bliver klar til weekenden, når Brentford møder Wolves.

– Jordan og Thiago pådrog sig begge små skader mod Leeds. Jeg ved det ærligt talt ikke endnu, hvordan de præcist har det. De har været hos lægerne i dag, og så må vi se, hvordan de har det op til kampen på lørdag, siger Andrews på et pressemøde.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Hovedpine i Brentford: To profiler tvivlsomme mod Wolves
Foto: Darren Staples/AFP/Ritzau Scanpix

Henderson har startet 14 af Brentfords 16 Premier League-kampe i denne sæson og har i perioden noteret sig for ét mål og tre oplæg.

Faktisk scorede den tidligere Liverpool-anfører sit første mål for Brentford i søndagens uafgjorte opgør mod Leeds.

Thiago ligger nummer to på Premier Leagues topscorerliste med 11 mål i 16 ligakampe i denne sæson.

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 17. runde

FT

WOL

0 - 2

BRE

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce