2026-06-07 18:47:00

AIK-juvel skifter til Premier League: Skal have tid

Fabian Hürzeler ser frem til at arbejde med Zadok Yohanna, men slår i samme ombæring fast, at den nu tidligere AIK-nigerianer har brug for tid. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Ni måneder. 

Så lang tid nåede Zadok Yohanna i AIK, før Brighton lørdag sprængte banken og satte kløerne i den unge nigerianer. 

Ifølge Expressen har Premier League-klubben betalt 185 millioner danske kroner for den 18-årige kantspiller, som er blevet udstyret med en aftale frem til sommeren 2031.  

Fabian Hürzeler understreger i den forbindelse, at nyerhvervelsen skal have tid til at vænne sig til Premier League. 

- Jeg glæder mig til at arbejde sammen med Zadok. Ud fra det, jeg har set af hans kampe og kvaliteter, er han en spiller, der kan gøre en forskel på den sidste tredjedel af banen og være afgørende i de offensive situationer. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -AIK-juvel skifter til Premier League: Skal have tid
Foto: John Sibley/Reuters/Ritzau Scanpix

- Han er stadig ung og får brug for tid til at vænne sig til klubben og Premier League, men han er en spændende spiller at følge, og han bringer den form for kreativitet, som vi ved, vores fans vil sætte pris på. 

- Han er dynamisk, hurtig og elsker at udfordre sine modstandere én mod én. Hans kvaliteter og evner vil være en værdifuld tilføjelse til vores offensive muligheder, siger cheftræneren.

Zadok Yohanna kom til AIK i sommer fra Ikon Allah FA i hjemlandet, Nigeria. 

Han nåede 18 kampe for Stockholm-klubben, hvori han scorede fem gange og lagde op til fire mål.

Podcast Cover

Brøndby-boss beskyldes for løftebrud

Hattrick | Afsnit 95

Brøndbys nye rekrutteringschef er havnet i modvind i Sverige efter nye beskyldninger i en bog om agentbranchen.

Læs mere
-16:27

VM2026

Gør VM endnu sjovere

Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.  

Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce