2025-09-10 13:49:02

Cooper-baggrundstjek: Hermansen havde været en god kandidat

Benjamin Schmedes indsamlede mange referencer i løbet af rekrutteringen af Steve Cooper, og selvom han ikke brugte Mads Hermansen, erkender fodbolddirektøren, at han havde været en god kandidat at bruge til netop det.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Brøndby
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

BIF

2 - 1

FCK

Skal man tro Benjamin Schmedes, har Brøndbys nye cheftræner - Steve Cooper - længe været på en liste i Brøndby, men den tyske fodbolddirektør mødte waliseren for første gang i sidste uge. 

Og siden har tingene taget fart.

Tirsdag blev Frederik Birk fyret, og afløseren stod allerede klar få minutter senere i form af den 45-årige tidligere Premier League-træner, der onsdag eftermiddag står i spidsen for sin allerførste Brøndby-træning.

Schmedes har brugt de seneste mange dage på at indsamle referencer på Steve Cooper for at blive så klog på ham som overhovedet muligt. 

Navnene vil tyskeren ikke ud med, men han bekræfter, at Mads Hermansen ikke er blandt de personer, han har drøftet Cooper med. 

Det havde ellers været oplagt, fordi Hermansen, der er uddannet på Masterclass, nåede at stifte bekendtskab med den nye Brøndby-træner, da begge befandt sig i Leicester tidligere på året. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Cooper-baggrundstjek: Hermansen havde været en god kandidat
Foto: Jaimi Joy/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg har ikke talt med Mads, men selvfølgelig har vi lavet en masse baggrundsresearch, og det har været vigtigt for os.

- Masterclass er et nøglepunkt i vores strategi, så det er vigtigt, vi har en træner, der er helt på linje med netop den strategi.

- Steve har bevist, at han kan udvikle spillere, og han vandt U17 VM med England. Det er en af hans kernekompetencer, som også dukkede op, da vi indsamlede referencer på ham. Men jeg kan ikke give dig navnene på, hvem vi har talt med. 

Havde Mads Hermansen ikke været en god kandidat at tale med om Steve Cooper? 

- Han havde formentlig været en god kandidat at tale med, men jeg brugte ham ikke som reference, lød det fra Benjamin Schmedes, da fodbolddirektøren var til rådighed onsdag formiddag på Brøndby Stadion.

En fælles liste 
Ifølge Bolds oplysninger har det amerikanske ejerskab i Brøndby, GFH, spillet en rolle i ansættelsen af Steve Cooper.

Schmedes fortæller, at der er tale om et netværk, der er smeltet sammen i rekrutteringsprocessen.

- Det er en fælles shortlist. Og selvfølgelig har vi kontraktfrie trænere på den liste. Det er ikke en hemmelighed, at vi har forskellige netværk. GFH har sit, andre i klubben har i Danmark, og jeg har et i Tyskland. Det er stærkt, når vi smelter dem sammen og får navne ned på papiret ud af det. 

- Steve var i lang tid på den liste, og han var også på min liste.

- Brøndby i sig selv var en stor faktor (for Cooper, red.). Fra vores første snak var han tiltrukket af klubben og dens historie. Han var virkelig velinformeret om klubben, setuppet, fansene og den danske liga, da jeg mødte ham. Han tror virkelig på, at han overtager en klub, der kan tage det næste skridt, og at han kan være personen, der kan gøre det.

- Jeg udtrykte nogle af de samme ting, da jeg startede i mit job her i Brøndby. Så vi sigter efter de samme ting.

Obligatorisk med hurtig afklaring
Kun få minutter efter Birks fyring annoncerede Brøndby hans afløser. 

Og det var helt med vilje, at det foregik på den måde, siger Benjamin Schmedes.

Om få dage venter et derby mod FC København, og tyskeren ville ikke afskedige Birk, før Coopers betingelser var helt på plads.

- Det er vigtigt, at vi bringer os i en situation, hvor man kan komme videre øjeblikkeligt. Især når man ser på, hvad der ligger forude. Der venter et derby og vigtige kampe lige rundt om hjørnet, så fra mit perspektiv var det mere eller mindre obligatorisk, at vi kunne melde en afløser ud med det samme. 

- Så de sidste par dage - især weekenden - har været travl.

Steve Cooper har fået en treårig aftale i Brøndby.

Podcast Cover

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK

Hattrick | Afsnit 82

FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.

Læs mere
-20:07

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

BIF

2 - 1

FCK

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce